HABER /  GÜNCEL

ÖSYM ALES 2016 sonuçları ÖSYM sonuç öğrenme sayfası!

ALES 2016 sonucu açıklandı mı? 8 Mayıs tarihinde yapılan ALES İlkbahar Dönemi sınavı ÖSYM'nin sonuç ekranı sonuc.osym.gov.tr'den bugün açıklanacak. ALES sonuclari ve ALES haberleri internethaber.com'da.

ALES 2016 sonucu açıklandı haberini görmek isteyen adayların gözü kulağı ÖSYM sonuç ekranı sonuc.osym.gov.tr'de. ALES sonuçları bugün açıklanıyor. Peki ALES sonuclari nasıl öğrenilecek? ALES 2016 İlkbahar Dönemi sonucu ÖSYM sonuc sayfasi ile aynı anda internethaber'com'da olacak.

ALES 2016 SONUCU - ÖSYM SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonucu 25 Mayıs 2016 Çarşamba günü ÖSYM'nin sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinden açıklanacak. ALES sınavı 3 yıl geçerli olacak.

SOSYAL MEDYADA ALES TEPKİSİ

ALES'e giren birçok öğrenci ve mezun sonucu bekliyor. Sonuç açıklama sayfasını takip edenler ALES'in geç açıklanmasına sosyal medyadan tepki gösteriyor. İşte tepkilerden bazıları:

ALES NEDİR?

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) kısaca, yükseköğretim kurumlarındaki kadrolara girişte ve lisansüstü eğitim başvurularında kullanılacak olan puanı almak için girilen sınavdır.

Sınavı yapan kurum olan ÖSYM’nin tanımına göre; 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda,ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır.

Eskiden LES (Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) adıyla yapılan bu sınav 2007 yılı itibariyle ALES olarak değiştirilmiştir.

ALES’E KİMLER BAŞVURABİLİR?

Bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.

ALES’E KAÇ KEZ GİRİLEBİLİR?

Bu konuda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

ALES PUANI KAÇ YIL GEÇERLİDİR?

Sınavın yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerliliği vardır. Başvurularınızda geçerlilik süresi içinde en yüksek ALES puanınızı kullanabilirsiniz.

ALES NE ZAMAN YAPILIYOR?

ALES, biri Bahar Dönemi (genellikle Mayıs ayından) biri Güz Dönemi (genellikle Kasım ayında) olmak üzere yılda 2 kez yapılmaktadır. Sınav başvurularını takiben 1-1,5 ay içerisinde sınav yapılır. Başvuru ve sınav dönemleri ÖSYM’nin internet sitesinden takip edilebilir. Ayrıca başvuru ve sınav tarihleri sitemizden ilgili dönemlerde duyurulmaktadır.

ÖNCEKİ HABERLER
Ehliyet sınav sonuçları MEB-2016 sorgu sayfası
Aşiret PKK'ya eleman kazandıran teröriste bakın ne yaptı!
Perdesiz Sahneler'in ilk prömiyeri IKSV'de!
Ömer Çelik'ten AB'ye rest gibi gönderme
IŞİD Rus üssüne saldırdı görüntüler şoke etti
HDP'li Erciş Belediye Başkanı Yıldız Çetin'E terör suçlamasıyla gözaltı
Yorumlar