HABER /  GÜNCEL

Fehriye Erdal hakkında flaş gelişme yargılanacak!

Fehriye Erdal ile ilgil son dakika bir gelişme yaşandı. Gelen yeni haberlere göre, Sabancı Suikastı faillerinden terör örgütü DHKP-C üyesi Fehriye Erdal, Türkiye'deki suçlarından dolayı Belçika'da yargılanacak.

Fehriye Erdal hakkında son dakika haber... BELÇİKA Brugge Mahkemesi, İş adamı Özdemir Sabancı suikasti faillerinden terör örgütü DHKP-C üyesi Fehriye Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı Belçika'da yargılanmasına karar verdi.

Türkiye'den kaçarak Belçika'ya sığınan terörist Fehriye Erdal, terör eylemleriyle sarsılan Brüksel'de bir etkinlikte görüntülenmiş ve gündeme görüntüler bomba gibi düşmüştü.

Brugge Mahkemesindeki duruşmaya ev hapsindeyken kaçan Fehriye Erdal katılmadı. Savcı, mahkemede Erdal'ın Özdemir Sabancı'nın yanı sıra Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe cinayetiyle ilgili Belçika'da yargılanması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Her iki tarafın da avukatlarını dinleyen hakim, Erdal'ın gıyabında yargılanmasına karar verdi. Buna göre Erdal, jürisiz Brugge Ağır Ceza Mahkemesinde cinayetten yargılanacak. Erdal'ın avukatlarının Brugge Ağır Ceza Mahkemesinin vereceği ağırlaştırılmış hapis cezasına ancak usulden itiraz etme hakkı olacak. 

Suçlu bulunması durumunda Erdal'ın 20 yıla kadar hapis cezası alması öngörülüyor. 

İADESİ İSTENMİŞTİ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Sabancı suikastı Fehriye Erdal’ın Brüksel’de bulunduğuna dair görüntülerin ortaya çıkması üzerine bir açıklama yapmış, “Bir iade talebimiz var gerekirse yeniden yaparız. bu iade talebinin karşılanması lazım” demişti. Belçika'da bulunduğu ortaya çıkan Fehriye Erdal'ın Mart ayında iadesini istemişti. 

SABANCI SUİKASTI VE FAHRİYE ERDAL

İş adamı Sabancı ile Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe, 9 Ocak 1996'da DHKP-C'li teröristler tarafından İstanbul Sabancı Center'da öldürüldü.

Cinayetin Fehriye Erdal, İsmail Akkol ve Mustafa Duyar tarafından işlendiği tespit edildi. Duyar yakalanıp hapse atıldı ve 1999 yılında hapishanedeki bir isyan sırasında öldürüldü. Erdal ve Akkol ise kaçmayı başardı. Yunanistan'da yargılanıp serbest bırakılan Akkol, ocak ayında Türkiye'ye yasa dışı yollardan girince yakalandı.

Erdal ise 1999 yılında Belçika'nın Knokke kentinde kaldığı apartmanda yangın çıkması sonucunda sahte pasaportla yakalanıp yargılandı. Bir yıla yakın cezaevinde kaldıktan sonra ev hapsine alınan Erdal, Mart 2006'da firar etti. Belçikalı yetkililer, ertesi yılki duruşmada, hakkında beraat kararı verilen Erdal'ın nerede olduğunu bilmediklerini öne sürüyor.

FEHRİYE ERDAL KİMDİR?

Fehriye Erdal (d. 25 Şubat 1977), Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi üyesi. 5 aydır temizlik işçisi olarak çalışmakta olduğu Sabancı Holding'in yönetim binası İstanbul Sabancı Center'a, 1996 yılının Ocak ayında Özdemir Sabancı'nın öldürülmesi eyleminden yargılanan kişidir. 3 Kasım 1996'da Susurluk Kazasında ölen polis müdürü Hüseyin Kocadağ'ın aracılığıyla Sabancı Center'da işe alınmıştı.

Sakıp Sabancı'yı öldürmek için binaya girmiş olan İsmail Akkol ve Mustafa Duyar önce Özdemir Sabancı'yı ve beraber toplantı yapmakta olduğu Sabancı Holding'e bağlı bir şirket olan Toyotasa'nın genel müdürü Haluk Görgün ile sekreter Nilgün Hasefe' yi öldürmüştür. İddialara göre cinayet sonrasında bir tırın kasasında Türkiye'yi terk eden Fehriye Erdal önce Yunanistan daha sonrada Belçika'ya kaçmıştır. Burada Knokke kentinde kaldığı apartmanda 1999 senesinde yangın çıkması sonucunda sahte pasaportla yakalanmış yargılanmasının sonunda 1 yıla yakın cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakılmıştır.

2000 yazında hapishaneden çıkıp ev hapsinde tutulmuş, ancak Mart 2006 itibarıyla tekrar kayıplara karışmıştır. Eylül 2007'de Belçika'da sonuçlanan mahkeme kararı ile Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı yargılanması kararı verildi. Ancak tutuklu kaldığı evden kaçmayı başarmış ve bir sonraki mahkemede beraatine karar verilmiş ve cezası €1250 ağır para cezasına çarptırılmıştır.

 

ÖNCEKİ HABERLER
Hayatımın Aşkı 3. bölüm 2. fragmanı Bartu bombası!
AÖF mezunlarına pilotluk müjdesi şartları neler?
Türkiye'nin yıldızları Kızılay için söyleyecek!
Erdoğan'la çay toplayan Yargıtay başkanından açıklama
Çeyrek altın ve gram altın fiyatları düştü 25.05.2016 altın yorumları
2. Yargı paketi son durum ne zaman çıkacak 22 Ekim son haber
Yorumlar