BIST 1.212
DOLAR 7,81
EURO 9,27
ALTIN 482,55
HABER /  GÜNCEL

Yargıtay Başkanı'ndan flaş MHP kararı açıklaması

YARGITAY Başkanı İsmail Rüştü Cirit, MHP olağanüstü kurultay kararı hakkında son dakika açıklama yaptı. Cirit, "18. Hukuk Dairesi üyeleri vicdanlarıyla karar vermiştir ve MHP kurultay kararı kesindir" dedi.

Abone ol

YARGITAY Başkanı İsmail Rüştü Cirit, MHP olağanüstü kurultay kararı hakkında son dakika açıklama yaptı.

Cirit, "18. Hukuk Dairesi'nin MHP kurultayla ilgili kararında hukuki karmaşa yoktur. Vicdanlarıyla en doğru kararı vermişlerdir. Kurultay kararı ile ilgili eleştiriler haksız ve yanlıştır. MHP kurultay kararı kesindir" dedi.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit

YARGITAY'IN MHP KARARI

Yargıtay, MHP'de olağanüstü kurultay olup olmayacağına yönelik tartışmalara dün son noktayı koyarak Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin MHP'de olağanüstü kurultay toplanmasına ilişkin kararını oy birliğiyle onamıştı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de bu karar doğrultusunda 26 Haziran veya 10 Temmuz tarihlerinde seçimli olağanüstü kurultay kararı almıştı.

MHP'DE YARGI SÜRECİ

-Parti içi muhalefet, 543 delegeden imza toplayarak tüzük kurultayı yapılması için başvurdu. MHP Genel Merkezi ise kurultayın 2018 yılında yapılacağını ilan etti.

-Bunun üzerine muhalifler Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme de MHP'yi kurultaya götürecek 3 kişilik bir çağrı heyetinin görevlendirilmesine hükmetti.

-MHP Genel Merkezi ise Tosya ve Gemerek Asliye Hukuk Mahkemeleri'nden ihtiyati tedbir kararı çıkarttı.

-Muhalifler Tosya kararına itiraz edip bu kararı kaldırttı. Gemerek kararına itiraz ise sonuçlanmadı. Bu itirazın sonucu için Yargıtay kararı beklenmeye başlandı.

-Süreç devam ederken 25. İcra Müdürlüğü "Gemerek kararı geçerli" dedi. Muhalifler ise Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak 25. İcra Müdürlüğü'nün kararına itiraz etti. Mahkeme itirazı kabul etti.

-Bu kararın hemen ardından Gemerek Mahkemesi yeniden tedbir kararı aldı.

-Muhalifler 15 Mayıs'ta kurultayın yapılacağı otelin önünde gitti. Ancak Ankara Valiliği kurultayın yapılamayacağını belirterek toplanan muhaliflere izin vermedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Dolar bugün çakıldı 25.05.2016 dolar kuru yorumları
Cübbeli Ahmet'in kızı Yüsra ile evlenen Esat Palazoğlu kimdir?
Yıldırım hükümetinin ilk Bakanlar Kurulu Saray'da toplanıyor
Hava durumu uyarı yeni geldi kritik saat!
Kılıçdaroğlu'ndan flaş Başkanlık Sistemi açıklaması
Grip aşısı nerede yaptırılır kimler grip aşısı yaptırır?
Yorumlar 13 yorum