BIST 1.345
DOLAR 8,32
EURO 10,02
ALTIN 478,37
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Öcalan Google'da zirveye vurdu

İmralı süreci Öcalan'ın medyanın ilgi odağı yapınca, teröristbaşının ismi Google'da da en çok aranan oldu.

Abone ol

GAZETECİLER.COM- Son birkaç aydır İmralı'yla yatıp İmralı'yla kalkıyoruz... Mektup Nevruz derken barış süreci hayatımızın en önemli parçası oldu. Türkiye'nin gündemi günlük hayatımıza da yansıdı... Bunun en önemli göstergesi de internette yaptığımız aramalar. Google Trends verilerine göre 'imrali' ve 'ocalan' gibi kelimelerin aranması geçtiğimiz mart ayında tavan yapmış.

Türkiye'de Kürt sorununun çözümüne ilişkin başlayan süreç, hayatın her alanında hissediliyor. bu ilgi sanal dünyaya da yansıdı.

Google'un arama trendlerinde son aylarda en çok aranan sözcükler arasına 'İmralı ve Abdullah Öcalan' da girdi. 2005 yılına kadar arama trendi içine bile girmeyen İmralı, 2013 yılıyla hızlı bir yükseliş gösterdi. 2007 ve 2009'da Abdullah Öcalan'ın adadaki yaşam koşullarının gündeme geldiği dönemlerde 'İmralı' sözcüğünün aranma oranında hafif bir artış olsa da 2013 yılına kadar dikkat çekici bir gelişme yaşanmadı.

YURTDIŞINDA DA ARANIYOR

AYNI durum, barış görüşmelerinde kritik bir isim olan Abdullah Öcalan için de geçerli. Google trends'de 'Abdullah Öcalan, Öcalan, Apo' gibi kelimelerin arama sıklığında uzun yıllardır bir değişim olmamış. Fakat 2012'nin sonunda hareketlilik başlıyor ve mart ayında zirve yapıyor. 21 Mart'ta Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında okunan Öcalan'ın mektubu, aramaları en çok artıran neden. Öcalan aramalarıyla ilgili bir fark daha... İmralı ve Nevruz da yurtiçi arama çoğunluktayken, Öcalan'ın grafiğinde yurtdışından da çok sayıda arama yapıldığı görülüyor. Bu aramaların önemli bir bölümü Avrupa ülkelerinden yapılmış. Nevruz kelimesi ise kendine özel bir tabloya sahip. Zira her yıl 21 Mart öncesi tavan yapan 'Nevruz' 22 Mart'tan itibaren kendi kabuğuna çekiliyor. Bir sonraki yıl aynı sıçrama tekrar yaşanıyor.

SAYI YOK ORAN VAR

GOOGLE Arama Trendleri, Google'da yapılan toplam arama sayısına oranla girilen terimler için kaç arama yapıldığını hesaplıyor. Google, şirket politikası gereği arama sayısını açıklamıyor ancak 0- 100 arası bir ölçekte çizilmiş arama hacmi grafiği veriyor.

SÜREÇTEN CEP HARÇLIĞI

4 ile 28 Mart arasında 'Öcalan' kelimesi geçen toplam 41 bin 702, içinde 'İmralı' geçen 14 bin 123 tane, içinde 'Apo' geçen 27463 tane ve içinde Nevruz geçen 27 bin 923 tane tweet atıldı. Twitter'da her bir tweet'in bir ekonomik değeri bulunuyor. Hesaba göre 4-28 Mart arasında atılan 'Apo', 'İmralı', 'Nevruz' ve Öcalan tweetleri Twitter'a 477 TL kazandırdı.

TWİTTER DA BARIŞ İLE AŞKA GELDİ

ÖCALAN'ın İmralı'dan gönderdiği Nevruz mesajından sonra twitter'da da hareketli saatler yaşandı. Nevruz'dan bir gün önce içinde 'nevruz' kelimesi geçen tweet sayısı 2505 iken Nevruz'un olduğu 21 Mart tarihinde içinde Nevruz kelimesi geçen toplam 16635 tweet atıldı. Aynı şekilde 20 Mart tarihinde içinde 'Öcalan' geçen toplam 1795 tweet atılmışken 21 Mart günü bu rakam 17679'a yükseldi. Öte yandan Nevruz'dan bir gün önce 926 adet 'Apo' tweeti atılırken 21 Mart'ta toplam 9411 adet Apo tweet'i atıldı.

ÖNCEKİ HABERLER
Bu hastalıktan yılda 12 bin kişi ölüyor
Borsanın ilk gongunu Erdoğan çaldı
Yeni Papa eski Papa'ya fark attı
Çin'de kuş gribi nedeniyle hayvan itlafı
Tacizciyi öldürüp bavulla gömdüler
Cumhurbaşkanı Gül'e kızdıracak benzetme!
İran'dan Türkiye'ye şok suçlama
Müftü bu cesareti nereden aldı?
Milletvekilleri Meclis'i böyle anlatacak
Salondaki prezervatifler delil oldu!
Yorumlar 3 yorum