BIST 8.287
DOLAR 27,42
EURO 28,92
ALTIN 1.655,47
HABER /  DÜNYA

Obama Putin'e kılıcını çekti! Olay Suriye uyarısı

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya'nın Suriye'de aktif rol oynamaya devam etmesini eleştirerek, "Rus ekonomisinin durumuna baktığımızda, bu en iyi şey olmayacak" dedi.

Abone ol

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya'nın Suriye'deki pozisyonunu, "Bu büyük bir iş, Rus ekonomisinin durumuna baktığımızda, bu Rusya için en iyi şey olmayacak" şeklin de eleştirdi.

Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ülkelerinin liderleri ile ABD'nin California eyaletindeki Sunnyland'de bir araya gelen Obama, görüşmeler sonrası basın toplantısı düzenledi.


SURİYE'DE SON DURUMU DEĞERLENDİRDİ

Toplantıda gazetecilerin Suriye'deki olaylara ilişkin sorularına cevap veren Obama, Suriye'de şiddetin ve göçlerin nasıl durdurulacağını ve nasıl çözüme gidileceğini konuşmak gerektiğini söyledi.

"MOSKOVA HÜKÜMETİNE MALİYETLİ OLACAK"

Obama, Rusya'nın Suriye'de aktif rol oynamaya devam etmesinin Moskova hükümetine maliyetli olacağını kaydetti.

"KALICI OLARAK İŞGALE HAZIRLANIYOR"

"Bu büyük bir iş, Rus ekonomisinin durumuna baktığımızda, bu Rusya için en iyi şey olmayacak"

 Rusya'nın Suriye'ye asker göndermesinin rejimin zayıf bir durumda olduğunu gösterdiğini belirten Obama, "Rusya'nın Suriye'yi kalıcı olarak işgale hazırlanmak için yatırım yaptığını düşünebileceğini ancak bunun maliyetli olacağını" ifade etti.

"RUSYA İÇİN İYİ OLMAZ"

Obama, "Bu büyük bir iş, Rus ekonomisinin durumuna baktığımızda, bu Rusya için en iyi şey olmayacak" diye konuştu.

"SİYASİ GEÇİŞ ÜZERİNDE ÇALIŞMALI"

Suriye topraklarının dörtte üçünün rejimin kontrolünde olmadığını hatırlatan Obama, Rusya'nın ABD ve uluslararası toplumdaki müttefikleri ile Suriye'de siyasi geçiş üzerinde çalışmasının en akıllı yol olacağını dile getirdi.

"ATEŞKES SURİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR SINAV"

Suriye'de planlanan ateşkese dikkat çeken Obama, bunun önemli bir sınav olacağını vurguladı. Rusya'nın büyük bir ordusu olduğunu ifade eden ABD Başkanı, "Bir avuç muhalif tabii ki dünyanın en büyük ikinci ordusunun silahlarıyla baş edecek durumda değil. Bu, Suriye'yi istikrara kavuşturma sorununu çözmüyor. Bunun tek yolu siyasi geçiş sağlamak" şeklinde konuştu.

"IŞİD'LE MÜCADELE DEVAM EDECEK"

Obama, Suriye probleminin herkesi etkilediğini ancak bölgede IŞİD'le mücadelenin devam edeceğini anlattı. IŞİD'le mücadeleye odaklanan ortakları ile çalışmaya devam edeceklerini belirten Obama, okul-hastanelerin havadan bombardımana tututulmasından ziyade daha kalıcı siyasi çözüm getirmek için çabalayacaklarını sözlerine ekledi.