BIST 2.372
DOLAR 15,87
EURO 16,80
ALTIN 942,56
HABER /  GÜNCEL

İdil'de şiddetli çatışmalar başladı

ŞIRNAK İdil son dakika haberlerine göre ilçe genelinde patlama ve silah sesleri yükseliyor. Güvenlik güçleri İdil'de PKK'ya operasyon başlattı.

Abone ol

Şırnak’ın İdil ilçesinde dün 23.00’da yasağın başlamasının hemen ardından operasyonların startı da verildi. Telsiz anonsu ile başlayan operasyona “Şehit Özel Harekat Polisi Ersin Yıldırım” adı verildi.

Operasyonu başlatan anonsta "Kahraman Türk ordusu ve polis teşkilatı ilçemizde bulunan düşmanları helak edecektir. Gazamız mübarek olsun" denildi.

HENDEK VE BARİKATLARIN OLDUĞU MAHALLELERE GİRİLDİ

Operasyon kapsamında hendek ve barikatların olduğu mahallelere giren güvenlik güçleri ile PKK'lılar arasında şiddetli çatışmalar başladı.

BELİRLENEN HEDEFLERE TOP ATIŞI

Özellikle Turguz Özal ve Yeni Mahalle olmak üzere ilçe genelinden silah ve patlama sesleri geliyor. İlçeye hakim noktalara yerleşen tanklar, belirlenen hedeflere top atışlarına başladı. Top atışları nedeniyle ilçeden sık sık patlama sesleri yükseliyor. Gece olmasına rağmen, Cizre ve Midyat yönünden İdil İlçesi'ne askeri sevkiyat ise mühimmat ve askeri sevkiyat hala devam ediyor.

OPERASYONUN STARTI TELSİZ ANONSU İLE VERİLDİ

Terör örgütü PKK’nın gençlik yapılanması Sivil Savunma Birlikleri (YPS) üyesi teröristlerin kazdıkları hendek ve kurdukları barikatlar ile gerçekleştirdikleri terör eylemleri yüzünden dün sabah saatlerinde duyurulan sokağa çıkma yasağının 23.00 itibariyle başladığı İdil’de, operasyonun startı telsiz anonsu ile verildi.

"GAZAMIZ MÜBAREK OLSUN"

Bir emniyet görevlisi tarafından ilçede görevli tüm güvenlik güçlerine şu anons yapıldı:

“Merkez: Saat 23.00 itibari ile Şehit Ersin Yıldırım operasyonu başlayacaktır. Kahraman Türk ordusu ve polis teşkilatı ilçemizde bulunan düşmanları helak edecektir. Son bir aydır hazırlık aşamasında gecesini gündüzüne katarak çalışan, tüm personelimize teşekkür eder, polis ve askerimizin operasyon süresince hiçbir zarar görmeden başarılı olmasını dilerim. Gazamız mübarek olsun.”

ELEKTRİKLER KESİLDİ

İdil'de öğle saatlerinde Turgut Özal Mahallesi Adile Naşit Caddesi üzerinde bulunan ve ilçenin elektriğini sağlayan ana trafolar büyük bir gürültüyle patladıktan sonra ilçede elektrikler kesildi.

İdil ilçe merkezinin yanı sıra Dirsekli Köyü'nde de sokağa çıkma yasağı uygulandı. İlçe merkezinde hendek ve barikatların bulunduğu iki mahalleye yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta bulunan ve kırsaldaki Cehennem Deresi ile iki mahalle arasında kalan Dirsekli Köyü'nde yasaktan önce 1100 kişinin yaşadığı köyden yaklaşık 500 kişinin ayrıldığı belirtildi.

PKK'LILAR HASİP KAPLAN'IN KÖYÜNDEKİ ANA OKULUNU YAKTI

Birkaç gün önce anaokulu PKK'lılar tarafından saldırıya uğrayan Dirsekli Köyü üzerinde ve Cehennem Deresi üzerinde insansız hava araçları ile helikopter hareketliliğinin de görüldüğü belirtildi.

KAPLAN YASAĞA TEPKİ GÖSTERDİ

HDP Şırnak eski Milletvekili Hasip Kaplan, köyü olan Dirsekli'nin yasak kapsamına alınmasına tepki gösterirken Twitter hesabından, "Şehirlere yasak koydunuz yetmedi, ilk kez benim köyüme yasak koydunuz, hendek, çukur, hiçbir şey yok, buna kafayı yemek denir" diye yazdı.

TANKLAR İLÇEYE "TÜRKİYEM" ŞARKISI EŞLİĞİNDE GİRDİ

Sokağa çıkma yasağının saat 23.00’te başladığı Şırnak’ın İdil ilçesine tank sevkiyatı yapıldı. Tanklar, ilçeye “Türkiyem” şarkısı eşliğinde girdi..

ÖNCEKİ HABERLER
Melih Gökçek'ten Cemaat pişmanlığı
Melih Gökçek'ten Cemaat pişmanlığı
Fatih'te Afrikalılar dehşeti yaşadı
Fatih'te Afrikalılar dehşeti yaşadı
Diyarbakır'da 5 PKK'lı yakalandı
Diyarbakır'da 5 PKK'lı yakalandı
CHP'yi eleştiren Baykal'ın yalnızlığı!
CHP'yi eleştiren Baykal'ın yalnızlığı!
Fuat Avni'den olay seçim kehaneti
Fuat Avni'den olay seçim kehaneti
Fransa'da olağanüstü hal 3 ay uzatıldı!
Fransa'da olağanüstü hal 3 ay uzatıldı!
Erdoğan ve Suudi Kralı ile Suriye görüşmesi!
Erdoğan ve Suudi Kralı ile Suriye görüşmesi!
Şıklaroğlu'na suikast davasından beraat
Şıklaroğlu'na suikast davasından beraat
Beşşar Esed'i köşeye sıkıştıracak rapor
Beşşar Esed'i köşeye sıkıştıracak rapor
BM'den şok Türkiye ve YPG açıklaması!
BM'den şok Türkiye ve YPG açıklaması!