BIST 8.039
DOLAR 27,14
EURO 28,93
ALTIN 1.681,37
HABER /  GÜNCEL

Erdoğan ve Suudi Kralı ile Suriye görüşmesi!

Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud ile Suriye'deki gelişmeler nedeniyle telefonda görüştü.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye diplomasisi sürüyor. Erdoğan son olarak Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud ile görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, görüşmede Suriye'de rejimin ve Rusya'nın Halep'in kuzeyindeki saldırılarının kaygı verici olduğunu, insani durumu daha da ağırlaştırdığını vurguladıkları belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kral Selman bu gece telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, görüşmede nisan ayında İstanbul'da gerçekleştirilecek İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesi ile ilgili hazırlıklar, başta Suriye olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kral Selman'ın, Suriye'de rejimin ve Rusya'nın Halep'in kuzeyindeki saldırılarının kaygı verici olduğunu, insani durumu daha da ağırlaştırdığını vurguladıkları belirtildi.

YPG'YE YÖNELİK OPERASYONLAR GÖRÜŞÜLDÜ

Görüşmede, rejimle eş güdüm içinde hareket eden PYD, YPG ve PKK unsurlarının Azez yönündeki saldırıları, ayrıca Türkiye'nin 13 Şubat'tan bu yana angajman kuralları çerçevesinde ağır top atışlarıyla mukabelede bulunması da konuşuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman'ın, muhalifleri hedef alan saldırılara son verilmesi, kuşatmaların kaldırılması ve insani erişimin sağlanması hususunda uluslararası camianın sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini belirttikleri kaydedildi.

Suriye'de Esed'li bir çözüm olamayacağının vurgulandığı görüşmede, Yemen de dahil olmak üzere Türkiye ve Suudi Arabistan'ın bölgesel konulardaki görüş birliğine de işaret edildi.

Görüşmede ayrıca, nisan ayında İstanbul'daki İslam zirvesi vesilesiyle Kral Selman'ın Türkiye'ye yapacağı ziyaretin her alanda güçlenen ikili ilişkilere ivme sağlayacağı da belirtildi.