BIST 1.487
DOLAR 7,21
EURO 8,83
ALTIN 414,13
SPOR

Nihat Kahveci: “Kulüplerimiz batmış durumda, öz kaynaklara yönelmeliyiz”

Spor camiasının farklı alanlarından birçok ismi bir araya getiren "International Sport Summit" Nişantaşı Üniversitesi ev sahipliğinde bugün başladı. Zirvenin ilk oturumuna katılan eski milli futbolcu Nihat Kahveci, Türk futbolunun ekonomik krizde olduğunu söyleyerek, “Kulüplerimiz batmış durumda. Finansal anlamda sorunlar var. Transfer dahi yapamıyoruz. Acilen öz kaynaklara yönelmeliyiz” dedi.

Kariyer Hukuk Derneği tarafından düzenlenen "International Sport Summit" Nişantaşı Üniversitesi ev sahipliğinde başladı. Türk sporuna katkıda bulunan birçok isim, gençlerle bir araya geldi.

Toplamda 8 oturumdan oluşan zirvenin ilk oturumuna katılan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Hamit Altıntop ile Nihat Kahveci konuşmasında Türk futbolundaki altyapı sorununa değindi. Ülke futbolunda ekonomik kriz yaşandığını ve yabancı oyuncu transferinin yapılamadığını söyleyen Nihat Kahveci, Türk futbolunda da Hollanda takımı Ajax gibi altyapıdan oyuncu yetiştirilip, A takıma oyuncu kazandırılması gerektiğini ifade etti.

“Kulüplerimiz batmış durumda”
Türk futbolunu değerlendiren eski milli futbolcu Nihat Kahveci, kulüplerin ekonomik sıkıntılar içinde olduğunu belirterek, “Kulüplerimiz batmış durumda. Finansal anlamda sorunlar var. Transfer dahi yapamıyoruz. Rakip takımdan bile oyuncu alamıyorken, yabancı oyuncuları nasıl transfer edelim? Bu durumda yönelmemiz gereken tek yer öz kaynaklarımızdır. Bizim kendi öz kaynaklarımızdan da futbolcu çıkıyor. Bunun ligimizde ve Avrupa’da birçok örneği var. Burada dikkat edilmesi gereken husus, yetiştiricinin iyi bir hedefinin olmasıdır. Özellikle antrenörlerin futbolcu değil, insan yetiştirmesi gerekli. Güzel, saygılı, düzgün bir insan yetiştirdikten sonra futbolcu yetiştirebilirsin. Ayrıca çocuklarımıza sadece antrenman esnasında değil, hayatlarındaki birçok adımda destek olunmalı. Bu çocukların eğitim düzenleri ve hayat koşulları da göze alınmalı. Eğitim ve sporu aynı anda ilerletebilmelerini sağlamalıyız. Bunu başarabilirsek, işte o zaman Ajax gibi bir takımı Türkiye’de oluşturabiliriz” dedi.

Hamit Altıntop: “Bizim kumaşımız çok iyi”

Türk futbolundaki altyapı sorununa değinen Hamit Altıntop, “Bizden Ajax çıkar mı?” soruna şu cevabı verdi: “Bizden daha iyi bir Ajax çıkar. Çünkü bizim kumaşımız çok iyi. Buna ilk önce inanmamız gerekir. Ama önemli olan bu kumaşın iyi ellerde işlemesidir. Bunu da eğitime, bilime, araştırmaya önem vererek sağlayabiliriz. Ben bu işte yeteri kadar mesai yaptığımıza inanmıyorum. Mesai yapmak maçtan sonra değerlendirme yaparken detaylara inmektir. Maçlardan sonra yalnızca hakemi konuşarak futbolu güzelleştiremeyiz. Türkiye’de iki yıldır Video Yardımcı Hakem Sistemi (VAR) uygulanıyor. Bu sisteme ne kadar hakimiz? Bunları düşünmeliyiz. Kuralları mutlaka bilmeliyiz. Futbolu kuralları bilerek oynamalıyız, izlemeliyiz. Kuralları bilemeden oynarsak oyunu çirkinleştiririz. Biz maalesef bunu yapıyoruz” diye konuştu.

Sitene Ekle
Etiketler
Yorumlar
ÖNCEKİ VİDEOLAR
Kulüpler Birliği Başkan Mehmet Sepil Ali Koç'la yaptığı telefon görüşmesini anlattı
İdlib şehidi Halil Açıkgöz'ün Gaziantep'te cenaze namazı kılındı
İran devriminin 41. yıl dönümü etkinliklerle kutlandı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan koronavirüs açıklaması
Ankara'da arabanın arkasına bağlı kızakla şehir turu attı!
Alkollü sürücü, St. Petersburg meydanını birbirine kattı
Kulüpler Birliği toplantısı başladı Fenerbahçe'den katılım yok
Kemal Kılıçdaroğlu FETÖ'nün siyasi ayağını açıklayacaktı balon çıktı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İdlib açıklaması: Misliyle belalarını buldular
Sevgilisiyle kiralık katil tutup boşanmak üzere olduğu eşini öldürtmüş