BIST 5.062
DOLAR 19,05
EURO 20,73
ALTIN 1.222,70
HABER /  GÜNCEL

Musul'daki Türk askeri çekiliyor mu flaş gelişme

MUSUL krizinde art arda flaş haberler geliyor. Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç açıkladı. Türk askeri Musul'dan çekiliyor mu?

Abone ol

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim al-Jaafari ile görüştü. Çavuşoğlu görüşmesinde, Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu söyledi.

Dışişleri Sözcüsü Tanju Bilgiç ise Musul hakkında açıklama yaptı. Bilgiç, Arap Ligi Genel Sekreteri Nebil El Arabi'nin, Irak'taki Türk askeri varlığına ilişkin ifadelerinin geçerliliği olmadığını söyledi.

"GEÇERLİLİĞİ BULUNMAMAKTADIR"

Bilgiç, konuyla ilgili bir soruya verdiği cevapta, El Arabi'nin daha önce de Türkiye aleyhtarı bazı ifadeler kullandığını hatırlatarak, Arabi'nin açıklamalarının temsil ettiği örgütün görüşlerini yansıtmadığını ifade etti.

Bilgiç sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Nebil El Arabi’nin, Irak'taki bir eğitim kampında bulunan Türk askeri varlığına ilişkin 6 Aralık günü sarf ettiği sözlerin, Arap ligi içerisinde herhangi bir şekilde istişare edilmediği ve şahsi görüşlerini yansıttığı anlaşılmaktadır. Daha önce de ülkemiz aleyhine benzer ifadeler sarf etmiş olan adı geçenin, temsil ettiği örgütün görüşlerini yansıtmayan bu beyanlarının ağırlığı ve geçerliliği bulunmamaktadır"

SINIRDA 350 ASKERE "BEKLEYİN" EMRİ

Bağdat'ın 'Rusya ve İran'ı davet ederiz' tehditine rağmen dün Güvenlik Zirvesi ve Bakanlar Kurulu'nda konuyu görüşen Ankara kesin kararını verdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), bu hafta kampın güvenliğinde görev almak üzere Kuzey Irak'a göndermeyi planladığı 350 askere, "sınırda bekleyin" emri verdi. Bağdat'la yürütülecek temaslarda anlaşma sağlanırsa, 350 askere, "hareket" emri verilecek. Davutoğlu, Irak merkezi yönetiminden gelen tepkiler üzerine Irak Başbakanı Haydar El İbadi'ye bir mektup göndermiş, "Irak hükümetinin hassasiyetleri giderilinceye kadar Başika'ya yeni asker gönderilmeyecek" demişti.

Irak Başbakanı Türkiye'ye askerlerini çekmesi için 48 saat süre vermiş, gerekirse Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne gideceklerini açıklamıştı.