BIST 5.626
DOLAR 23,38
EURO 25,15
ALTIN 1.474,46
HABER /  GÜNCEL

Af Örgütü açıkladı! IŞİD'in silahları bu 2 ülkeye ait

Uluslararası Af Örgütü, terör örgütü IŞİD'in cephanesindeki silahların büyük bir kısmının ABD ve Rusya'ya ait olduğunu ortaya çıkardı.

Abone ol

IŞİD'in kullandığı silahların çoğunun, Irak ordusunun stoklarının yağmalanmasıyla elde edilen ABD ve Rus yapımı silahlar olduğu duyuruldu.

Uluslararası Af Örgütü, terör örgütü IŞİD'in cephanesindeki silahların büyük bir kısmının, Irak ordusundan yağmalanan ABD, Rusya ve eski Sovyet devletleri menşeli silahlar olduğunu bildirdi.

ÖLÜMCÜL BİR CEPHANE SAĞLADI

Örgütün yayımladığı "Stok alımı: IŞİD'in silahlanması" başlıklı raporda;

"Irak'a silah akışına yönelik yıllardır devam eden zayıf düzen ve bölgedeki ihmalkar kontroller, kendisine İslam Devleti (ıŞİD) diyen silahlı gruba, Irak'ta büyük ölçüde savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işlemesi için geniş çapta ölümcül cephane sağladı" ifadesi kullanıldı.

IŞİD, AB ÜLKELERİ VE ABD'NİN ÜRETTİĞİ SİLAHLARI KULLANIYOR

Af Örgütü'nün silah ve askeri mühimmat alanında bağımsız çalışmalarda bulunan "Silahlandırma Araştırma Hizmetleri (ARES)" ile ortak yürüttüğü çalışmasında, IŞİD'in şu anda kullandığı silahların birçoğunun Irak ordusunun stoklarının yağmalanmasıyla elde edildiği belirtilerek, bunların İngiltere, Almanya ve Fransa'nın da aralarında bulunduğu bazı AB ülkeleri ile Rusya, Çin ve ABD tarafından tasarlandığı ve üretildiği vurgulandı.

IŞİD ABD YAPIMI SİLAHLARI ELDE ETTİ

Konuyla ilgili binlerce video ve fotoğrafa ilişkin analizlerin yer aldığı raporda, "IŞİD, Haziran 2014'de Musul'un kontrolünü ele geçirmesiyle, beklenmedik şekilde Irak'ın askeri mühimmat stoklarından, ABD yapımı silahlar ve askeri araçlar da dahil olmak üzere uluslararası üretimli silahlar elde etti" denildi.