BIST 4.998
DOLAR 19,09
EURO 20,62
ALTIN 1.201,42
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Turner Prize bu yıl Assemble'nin oldu

İngiltere'de modern sanat ödülü "Turner Prize" bu yıl, ülkenin Liverpool şehrinde eski evleri yenileme projesiyle kolektif girişim Assemble'ye verildi.

Abone ol

İNGİLTERE mimarlık ve tasarım kolektif girişimi Assemble, İskoçya'nın Glasgow kentinde düzenlenen törenle ödülünü aldı, aynı zamanda 25 bin sterlinin sahibi oldu. 31'inci kez verilen "Turner Prize" için enstalasyon çalışmalarıyla dört sanatçı kısa listeye kaldı. Ödül için kısa listeye kalan sanatçılar arasında Assemble girişiminin yanı sıra Bonnie Camplin, Janice Kerbel ve Nicole Wermers yer aldı.

Girişimin ödüle aday olması tartışmalara yol açmış ve yenilenme projesinin modern bir sanat eseri olmadığı eleştirileri yapılmıştı. 

SANAT DÜNYASININ TARTIŞMALI ÖDÜLÜ

Her yıl modern sanat dalında verilen "Turner Prize", İngiliz görsel ve modern sanatındaki yeni akım, stil ve gelişmeleri ortaya koymak açısından önem taşıyor. Ödül, 50 yaşın altında Birleşik Krallık'ta doğan, yaşayan ya da çalışan bir sanatçıya, son 1 yıl içinde yaptığı ve sergilediği eseri dolayısıyla veriliyor.

Önce bağımsız bir jüri, bu kriterlere uygun dört sanatçıyı belirliyor. Daha sonra sanatçıların eserleri, müzede bir süre sergileniyor ve kazanan her yıl aralık ayında açıklanıyor. Kazanan sanatçı, ödülün yanı sıra 25 bin sterlinin sahibi oluyor.

1984 yılından bu yana verilen, sanat dünyasının tartışmalı ödülü Turner Prize, her yıl sergilenen çalışmaların sanat olup olmadığı konusunda yapılan tartışmalarla ve ödül törenlerindeki skandallarla gündeme geliyor. Ödülü kazananlar arasında Damien Hirst, Antony Gormley ve Elizabeth Price gibi sanatçılar bulunuyor.