BIST 1.402
DOLAR 8,66
EURO 10,34
ALTIN 494,40
HABER /  POLİTİKA

Mustafa Destici: Millet vicdanı HDP kapatılsın diyor

Demirören Haber Ajansı
Demirören Haber Ajansı

HDP'nin kapatılma davası hakkında konuşan Mustafa Destici, milletin de kapatılmasını istediğini savundu.

Abone ol

Türk milletinin meclise terörist ve hain istemediğini söyleyen Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, HDP’nin kapatılması davasına ilişkin, “Uluslararası hukuk, iç hukukumuz, milletin vicdanı partinin kapatılmasını emrediyor. Anayasa Mahkemesi’nin bahanesinin kalmadığını düşünüyorum. Uzatmadan bunun gerçekleşmesini bekliyoruz. Yeni kurulursa kurulsun, terör örgütü kurarsa yine kapatacaksın, desteklerse yine kapatacaksın” dedi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda, gündemdeki konulara ilişkin açıklama yaptı.

Karabacak'ı tebrik ederim

Geçen hafta sonu Afyonkarahisar’ın Güney Beldesi’nde yapılan seçime ilişkin Destici, “Güney tekrar belediyelik kazandıysa bizim adayımız Süleyman Çağlar, ben ve arkadaşlarımın büyük emeği var. Çağlar hak etmişti ama halkımızın tercihine saygılıyız. Seçimi AK Parti adayı Erol Karabacak kazandı, tebrik ediyorum.  Seçimden önce ve seçim sırasında ‘biz kazanacağız, iktidar, cumhur ittifakı dersini alacak’ diyen diğer partiler, seçim sonrası ‘küçük bir belde, büyütmemek lazım’ açıklamaları yapıyor bu ikiyüzlülüktür, kınıyorum. Seçim sonucu gösteriyor ki BBP, milletin umududur, gözbebeğidir. Her seçim çevresinde ciddi, liyakatli, yerinden adaylarla halkımızın karşısına çıkacağız” diye konuştu.

Bakanlığın açıkladığı tedbirleri destekliyoruz

Müsilaj’ın biyolojik ve kimyasal atıkların denize karışmasından oluştuğunu aktaran Destici, “Geçmiş yıllarda maalesef tedbirler alınmamış. Hem yerel yönetimlerin hem de bugüne kadar Türkiye’yi yöneten hükümetlerin sorumluluğu var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıkladığı tedbir paketini destekliyoruz. Doğru ve yerinde tespitlerdir. Keşke bunlar, 10,20 yıl önce yapılsaydı. Hiç kimseye taviz göstermeden bu eylem planının gerçekleştirilmesi lazım, kuralların uygulanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Siyasetin finansmanı şeffaf olmalı

Yeni anayasa çalışmaları ve seçim kanununa yönelik Destici, “Sürekli iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sistem istediklerini söylüyorlar ama ortaya koydukları bir şey yok. Bu konuyu sürekli gündemde tutmanın, Türkiye’nin önün tıkamanın kimseye faydası yok. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 8 maddelik güçlendirilmiş parlamenter sistem tarifi yaptı. İlk maddelerinde yüzde 5 seçim barajı var. Hani güçlü parlamento, temsilde adalet diyordunuz. Dakika 1 gol bir. Siyasetin finansmanı şeffaf olmalıdır. Herkes karanlık işlerden uzak durmalıdır. Şeffaflık olmayınca, yarış adil olmuyor, yolsuzluğun, fırsatçılığın önü açılmış oluyor” dedi.

HDP'nin kapatılması: Anayasa Mahkemesi'nin bahanesi kalmadı

HDP’nin kapatılmasına yönelik Destici, “Türkiye’nin kanayan ve kanatan yarası terördür. Terör on binlerce insanımızın canını aldı. Trilyonlarca dolar paramız gitti. Milletin geleceği gitti. Bunların nedeni terör örgütü ve Türkiye’de bir partisi var, bu olamaz. Uluslararası hukuka göre de olamaz. Bunlar o kadar pervasızlaştılar ki biz terörle mücadele için Barış Pınarı Harekatı, Zeytindalı Harekatı gibi harekatları gerçekleştirirken, ülkemizi işgalci, ordumuzu katliamcı olarak gösterdiler. Bunu Avrupa’da dillendirdiler. Meclis kürsüsünde söylediler. Terör örgütünün partisinin mecliste başkanvekili var. Ben onun yönettiği oturumlara girmiyorum. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı haklı olarak kapatma davası açmıştı. Anayasa Mahkemesi de ‘birtakım eksikler var’ diyerek iade etmişti. Bize göre eksiklik yok. HDP’nin terör örgütü PKK’nın partisi olduğu çok açık. Zaten kendileri de bunu inkar etmiyor. Dosyadaki eksikler tamamlanıp, yeniden gönderildi. Uluslararası hukuk, iç hukukumuz, milletin vicdanı partinin kapatılmasını emrediyor. Anayasa Mahkemesi’nin bahanesinin kalmadığını düşünüyorum. Uzatmadan bunun gerçekleşmesini bekliyoruz. Yeni kurulursa kurulsun, terör örgütü kurarsa yine kapatacaksın, desteklerse yine kapatacaksın” diye konuştu.

CHP, İYİ PARTİ VE HDP İstanbul seçimlerine birlikte girdi

Terör örgütüyle ilişkisini keserse saygılı olacaklarını belirten Destici, “Her fikre ve düşünceye saygılıyız. Kürtler bizim kardeşimizdir. 2018 genel seçimlerinde gizli 2019 yılı yerel seçimlerinde ise açık ittifak ettiler. İstanbul seçimleri bunun örneğidir. CHP, İYİ Parti ve HDP seçime birlikte girdiler. Şu anda belediyeyi birlikte yönetiyorlar. Vatan, millet, din ve devlet düşmanlarının kökünü kazıyacağız. Sizin meclisten kökünüz kazınacak. Türk milleti mecliste hain, terörist istemiyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Çin’e mahkum olmadığını söyleyen Mustafa Destici, “Doğu Türkistan hepimizin konusudur. Milli bir konudur, oradaki zulme en çok tepkiyi biz verdik. BBP ve Alperenlerin hakkını teslim edeceksiniz. En samimi duruşu biz gösterdik ve göstereceğiz. Doğu Türkistanlı kardeşlerimize uygulanan bütün yasakların kalkması lazım. Çin ile gerekirse ilişkilerimiz keseriz, onlara mahkum değiliz. Çin bize mahkumdur. Çin işgale devam ettiği sürece, biz dost gözüyle bakamayız” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
ABD'de parasını çaldığı yakın arkadaşını öldürdü cinayet 'silah'ı şoke etti
ABD'de parasını çaldığı yakın arkadaşını öldürdü cinayet 'silah'ı şoke etti
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Araç muayene gecikme bedellerine yeni düzenleme ayrıntılar belli oldu
Araç muayene gecikme bedellerine yeni düzenleme ayrıntılar belli oldu
Evlat nöbetindeki baba: Çocuğumu onlardan almadan kalkmayacağım
Evlat nöbetindeki baba: Çocuğumu onlardan almadan kalkmayacağım
Esnafa hibe ödemeleri yarın başlıyor
Esnafa hibe ödemeleri yarın başlıyor
MHP'li Semih Yalçın'dan Ersan Şen'e HDP tepkisi ikrar etmiş oldu
MHP'li Semih Yalçın'dan Ersan Şen'e HDP tepkisi ikrar etmiş oldu
AÖF sınav sonuçları 2021 ne zaman nasıl açıklanacak?
AÖF sınav sonuçları 2021 ne zaman nasıl açıklanacak?
Hazine ve Maliye Bankanlığı 1.5 ay içerinde 2 farklı rapor iddiasını yalanladı
Hazine ve Maliye Bankanlığı 1.5 ay içerinde 2 farklı rapor iddiasını yalanladı
Fatih Terim'in Euro 2020 değerlendirmesi İtalya ve Türkiye...
Fatih Terim'in Euro 2020 değerlendirmesi İtalya ve Türkiye...
Ekrem İmamoğlu Yakuplu Kent Ormanı'nı açtı
Ekrem İmamoğlu Yakuplu Kent Ormanı'nı açtı
Yorumlar 2 yorum