BIST 4.907
DOLAR 19,04
EURO 20,51
ALTIN 1.188,40
HABER /  GÜNCEL

Mısır'da seçim süreci gergin başlıyor

Mübarek sonrası düzenelencek ilk seçimler öncesinde Mısır'daki gergin atmosfer devam ediyor. Tahrir Meydanı'ndaki eylemlere rağmen seçim süreci başlıyor.

Abone ol

Mısırlılar, Hüsnü Mübarek'in devrilmesine yol açan ayaklanmalar ardından yapılacak ilk seçimler için sandık başına gitmeye hazırlanıyor.

Mart ayına kadar sürecek seçim sürecinde meclisi oluşturan iki kamara ayrı olarak oylanacak.

Bugün başlayıp Ocak ayında tamamlanacak Halk Kongresi'nin seçimi sonunda 508 milletvekili belirlenmiş olacak.

Mısır'da seçimler öncesinde başlayan, "ikinci dalga" olarak tanımlanan protesto gösterileri ise onuncu gününe girdi.

Askeri konseyin ülkenin idaresini halka devretmesini talep eden göstericiler Mübarek'i deviren eylemlerin merkezi olan Tahrir Meydanı'ndalar.

Meydandaki muhalif grupların talebi seçimlerin ertelenmesi ve sürecin demokratik olarak işlemesi.

Öte yandan Askeri Konsey Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi dün yaptığı konuşmada ülkenin bir dönüm noktasında olduğunu ve kriz atlatılamazsa “korkunç sonuçların” ortaya çıkacağını söyledi.

Askeri Konsey Başkanı Tantavi, ülkede süren eylemlere rağmen güvenliğin sağlanacağını ve seçimlerin planlandığı üzere devam edeceğini açıkladı. Tantavi Mısırlılardan seçimlere yüksek katılım göstermelerini istedi.

Tantavi ayrıca devlet başkanlığına aday olarak isimleri geçen Muhammed El Baradey ve Amr Musa'dan kendi başkan adayı Kemal Ganzuri'ye destek vermelerini istedi.

Seçimler öncesindeki gergin atmosfer, Mısır'dan İsrail ve Ürdün'e uzanan bir doğal gaz nakil hattına yapılan sabotajla daha da gerildi.

Mısır devlet haber ajansı Mena'nın haberine göre, gaz boru hattının Ariş kenti yakınlarındaki kısmında yaşanan iki patlama ardından olay yerinden uzaklaşan maskeli kişiler görüldü.