BIST 1.496
DOLAR 7,30
EURO 8,83
ALTIN 413,21
HABER /  EKONOMİ

Milyonlar Merkez Bankası'nın kararını bekliyor! Yarın yeni indirim gelebilir

ABD-İran gerginliği azalırken, Libya ile ilgili ateşkes sürecine girildi. Bu gelişmeler petrol fiyatlarının durulmasına sebep olurken gözler Merkez Bankası'nın faiz kararına çevrildi. Stratejist Cüneyt Paksoy, 'Yaşanan gelişmeler 50-100 baz puan faiz indirimini gündeme getirdi. Merkez Bankası'nın faizi 11'e indirmesi masaya gelmiştir.' değerlendirmesini yaptı.

Abone ol

Dünyada bir anda yükselen gerilim petrol ve altın fiyatlarının artmasına sebep olurken, gerilimin azalmasıyla birlikte piyasalara durgunluk hakim oldu. Türkiye'nin Libya konusunu Moskova'da masaya taşıması, İran ve ABD savaş gerginliğinin sözlü çekişme seviyesinde kalmasıyla 5.89 seviyesine geri dönen dolar kuru sonrası gözler Merkez Bankası'nın perşembe günü vereceği faiz kararına çevirildi. Faiz indiriminin borsayı ve bankacılık sektörünü destekleyeceğini ve kur tarafında da çok olumsuz etki yapmayacağını belirten Stratejist Cüneyt Paksoy, "Faizin 11'e düşmesi masaya gelmiştir." dedi.

"Enflasyon 10'un altına geldiğinde..."

Türkiye'nin enflasyon konusunda pozitif bir noktada olduğunu dile getiren Paksoy, "Merkez Bankası bir indirimle daha yıla başlayabilir. 2020'de enflasyon 10'un altına düştüğü zaman Merkez buna göre hareket edecektir." öngörüsünde bulundu. 15-20 gün önce tablonun çok farklı olduğunu belirten Paksoy, "Önden yüklemeli faiz oranı sonrası piyasa yeni bir indirimi zor kabul ederdi ama an itibarıyla Merkez Bankasını tedirgin edecek durum kalmadı. Üstelik uluslararası piyasalarda Türkiye'yi ayrıştıran bir tablo var." ifadelerini kullandı.

Altında yön ne olur?

Yükselen altın fiyatlarıyla birlikte gözler altına yatırıma çevrildi. Altın piyasalarının durumunu da değerlendiren Stratejist Cüneyt Paksoy, "Temel hikaye altının güvenli liman olmasıdır." açıklamasında bulunduktan sonra şöyle bir analizde bulundu:

"Altın ikinci olarak emtia gömleği de giyebiliyor. Yani dünya piyasalarının yükselişinde diğer metalarla birlikte hareket edebiliyor. Son olarak tüm dünyada en çok tercih edilen defansif yatırım aracı altın oldu. Merkez bankaları alım yapıyor, fonlar alım yapıyor. opsiyon tarafında pozisyonlar yukarı yönlü... Bu açıdan altın hep yukarı yönlü olacak. Global ölçekte kriz çıkma ihtimallerine karşı Merkez Bankaları mutlaka altın tutmak isteyeceklerdir. Sadece ABD - İran gerginliğinin bir köpük oluşturdu ve bunun bir düzeltmesini görebiliriz. Gram altında 310'a kadar gittik, 295'e geri döndük. 275-285 gram altında alım bölgesidir. Hele 260'a düşerse önemli bir gelir potansiyeline sahip olur. "

ÖNCEKİ HABERLER
Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı: Kimse Kayserispor'a operasyon çekemez
Tüp bebekte başarı oranları 20'li yaşlarda...
Ferdi Kadıoğlu'ndan transfer iddialarına yanıt
Van merkezli 6 ilde düğmeye basıldı! FETÖ operasyonu
Hafter ateşkes masasından neden kalktı Arap basınının Türkiye iddiası
Prosinecki: Yeni gelen oyuncularla ligde kalmak için savaşacağız
Recep Aktuğ kızı Zeynep Aktuğ kimdir evli mi?
Adana'da baldıza cinsel tacizde yeni gelişme! Kızı görüp annesine anlatmış
Sergen Yalçın’dan Guilherme açıklaması
Diyanet'in faiz fetvasıyla ilgili Taha Akyol'un yazısı olay oldu
Yorumlar