BIST 2.372
DOLAR 15,87
EURO 16,80
ALTIN 942,56
HABER /  POLİTİKA

Milli içki ayran değil bakın ne çıktı!

Başbakan Erdoğan'ın milli içki olarak ayranı ilan etmesine karşılık bakın Türk halkı neyi tercih ediyor.

Abone ol

Global Alkol Sempozyumu'nda milli içkinin alkol olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan'ı rakamlar üzecek. Çünkü Türkiye'deki kola satışları alkolü de ayranı da geçti.

Habertürk'ten Menekşe Ataselim'in haberine göre; Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Milli içki bira değil, ayran" açıklaması ile yeni bir tartışma başlarken, Türk halkının açık ara "kolacı" olduğu ortaya çıktı. Çünkü Türk halkı yılda 2.6 milyar litre kola tüketiyor. Bu rakam Erdoğan'ın milli içki olarak gösterdiği ayran tüketimini 6'ya katlarken, bira tüketiminin de 998 milyon litre ile çok üzerinde yer alıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı Tarımsal Ekonomi ve Politika Geliştirme Enstitüsü (TEPGE) tarafından hazırlanan Süt ve Süt Ürünleri Raporu'na göre, Türkiye'nin 2012 yılında tahmin edilen ayran tüketim miktarı 442 milyon 570 bin litre. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) verilerinde, aynı dönemde tüketilen bira miktarının ise 998 milyon litre olduğu yansıtılıyor. Rakamlara göre, Türk halkı en çok ABD'den dünyaya yayılan kolayı içmeyi seviyor. Türkiye'de kişi başına yıllık kola tüketiminin 2012'de 35 litre olduğu tahmin ediliyor. Buna göre, Türk halkının 2012'deki yıllık toplam kola tüketimi 2.6 milyar litre olarak hesaplanıyor.

EV YAPIMI AYRAN BİRADAN FAZLA İÇİLİYOR

Paketli ayran satışı 442 milyon litre olarak görünse de ev yapımı ayran devreye girdiğinde rakamın 1.5 milyar aştığı tahmin ediliyor.

TEPGE'nin raporuna göre, Türkiye'de 2012 yılında 14.2 milyon ton süt üretildi. Aynı dönemde peynir üretimi 516 bin, tereyağı üretimi 48 bin, ayran üretimi 442 bin, süt tozu üretimi 87 bin, yoğurt üretimi 1.1 milyon, içme sütü üretimi de 1.2 milyon ton olarak gerçekleşti (1 ton=1000 litre). 8 kilo sütten 1 kilo peynir, 10 kilo sütten 1 kilo tereyağı ve 1 kilo süt tozu üretildiği göz önünde bulundurulduğunda, peynire 4 milyon, tereyağına 500 bin, yoğurda 1.1 milyon ton süt kullanıldığı hesaplanıyor. Bir başka deyişle, toplam üretim 14.2 milyon ton iken, kullanılan toplam süt miktarının 8.1 milyon olduğu görülüyor. Geri kalan sütün ambalajlı ürün haline dönüşmediği ifade edilirken, kayıtdışı kaldığı ve evde peynir, ayran, yoğurt, yağ olarak tüketildiği tahmin ediliyor. Rakamlar ayran tüketimini 442 milyon litre olarak gösterse de toplam tüketimin bunun çok daha üstünde olduğunu ifade eden Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, "Ayran herkesin yoğurttan kendi kendine yapabileceği bir ürün. Ambalajlı ve markalı ayran tüketimi ciddi biçimde artış gösteriyor; fakat evlerde yapılanları da göz önünde bulundurduğumuzda tüketimin 1.5 milyar litreyi bulduğunu tahmin ediyorum" diyor.

MEYVE SUYU TÜKETİMİNDE ARTIŞ

Türkiye'de 2012'de gerçekleşen meyve suyu tüketiminin 1 milyar litre olduğu ifade ediliyor. Dimes Genel Müdürü Ozan Diren'in verdiği bilgiye göre, meyve suyu sektörü son 5 yılda ortalama yüzde 10'luk büyüme grafiğini yakalamış durumda.

2013 yılında da meyve suyu sektöründe yüzde 7-8 civarında büyüme olması bekleniyor.

AYRANIN 220 MİLYON LİRALIK PAZARI VAR

Yaşar Holding İcra Kurulu Başkanı Mehmet Aktaş, ayran tüketiminin yaklaşık yüzde 80'nin ev dışı tüketim noktalarında olduğunu belirterek, "Perakende kanalında satılan ayran pazarının büyüklüğü 220 milyon lirayı buluyor" dedi.

Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Genel Sekreteri İsmail Mert ise Türkiye'de üretilen sütün yüzde 50'si olarak ifade edilebilecek miktarının kayıtdışında kaldığının altını çizerek, "Ayran, peynir, tereyağı gibi ürünleri, markalıların dışında kalan toplam tüketimini hesaplamak çok kolay değil" diyor.

RAKI 2009 YILINDA MİLLLİ İÇKİ OLARAK TESCİLLENDİ

Türk Patent Enstitüsü'nün (TPE) 2009'da Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında üretilen 'Milli içki' olarak tescillediği rakının 2012'deki toplam tüketim miktarı ise TAPDK verilerine göre, 44.6 milyon litrede kaldı.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Alkol Sempozyumu'nda milli içkinin ne olduğunu açıkladı. 

erdogan-milli-icki-acikladi.jpg 

ÖNCEKİ HABERLER
Arif Doğan'dan bomba Kerkük iddiası
Arif Doğan'dan bomba Kerkük iddiası
Cemil Çiçek bana yalvarsın!
Cemil Çiçek bana yalvarsın!
Mısırlı bakana taciz tepkisi
Mısırlı bakana taciz tepkisi
Bu ülke PKK'nın çekilmesinden rahatsız!
Bu ülke PKK'nın çekilmesinden rahatsız!
Yunanistan 15 bin kamu görevlisinin işine son veriyor
Yunanistan 15 bin kamu görevlisinin işine son veriyor
ABD istihbaratında 'kimyasal' endişe
ABD istihbaratında 'kimyasal' endişe
Zor insanlar bu hastalığa dikkat
Zor insanlar bu hastalığa dikkat
Bangladeş'te çöken binada yangın çıktı
Bangladeş'te çöken binada yangın çıktı
Türkiye beşik gibi sallanıyor!
Türkiye beşik gibi sallanıyor!
'Kızlar neden erken evlenmeli'nin cevabı
'Kızlar neden erken evlenmeli'nin cevabı