BIST 3.180
DOLAR 18,50
EURO 18,14
ALTIN 988,22
HABER /  POLİTİKA

MHP Lideri Devlet Bahçeli'den yönetim sistemi açıklaması

MHP Genel Başkanı Develet Bahçeli'den Meclis'teki grup toplantısında yönetim sistemlerine dair önemli açıklamalar yaptı. Bahçeli, "Yönetim sistemleri ayet hükmü değildir. İhtiyaç hasıl olduğunda değişecektir" dedi.

Abone ol

Bazı AK Partili isimlerin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde revize yapılabileceğine dair açıklamalarına tepki gösteren Bahçeli, "AK Partili bazı yöneticilerin sistemin aksayan yönlerine ilişkin kendi aralarında değerlendirme yapmaları doğaldır fakat bunu kamuoyu önünde dile getirmeleri CHP'nin değirmenine su taşıyacaktır" ifadelerini kullandı.

"Erken seçim yoktur seçim sayfası 2023'e kadar kapanmıştır" diyen Bahçeli Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak "Türkiye aradığı parlak yönetim sistemini sonunda bulmuş ve benimsemiştir. Değişen rejim değildir, aksini iddia edenler müptezeldir." dedi. Bahçeli'nin açıklamalarının satırbaşları şöyle:

"Yönetim sistemleri ayet hükmü değildir"

-Bu topraklar üzerinde istikrarlı bir yönetim sistemini, daha güçlü bir devlet gerçeğini inşa etmek için asırlar boyunca mücadele edilmiştir. Bu mücadele kararlılıkla sürdürülmelidir. Müreffeh bir devlet seviyesine ulaşılması için üzerine düşeni ifa gayretinde olmuştur. Türk milletinin fetih ruhu hiç kesintiye uğramamıştır. İnsanlık sürekli bir arayışın içindedir. Sözünü ettiğimiz arayış kimi zaman törpülenmekte, kimi zaman torpillenmektedir.

-Yönetim sistemleri ayet hükmü değildir. İhtiyaç hasıl olduğunda değişecektir. Sistem mimarisinin bileşenleri arasında denge ve uyum gözetilmeden, milli iradenin onayı alınmadan alınacak her adım boşlukta kalacaktır. Hiçbir yönetim sistemi sabahtan akşama kurumsallaşmaz. Emek, sabır gösterilmeden devlet ve toplum hayatının yeni baştan düzenlenmesi hemen olacak iş değildir.

Yönetimdeki aksaklıklar

-Türkiye 96 yıllık maziye sahiptir. 1923-1946 yılları arasında tek parti dönemi imparatorluk dönemi mirası ilk dönemdir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yeniden tesis edilen siyaset, böylelikle Cumhuriyet döneminin ikinci evresi olan çok partili sisteme geçiş sağlanmıştır. Ancak yönetim sistemindeki aksaklık, kayma ve kopuşlar devlet çarkının paslanmasına neden olmuştur. Darbeler, kutuplaşmalar, ekonomik krizler, istikrarsızlıklar siyasi sorumluluk taşıyan bizleri yeni arayışa itmiştir.

15 Temmuz kalkışması

-Cumhuriyet'in kuruluşundan 93 yıl sonra Türkiye FETÖ işgal teşebbüsüne direkt muhatap olmuştur. 251 vatan evladı şehit düşmüştür. Kaleyi içten yıkmak isteyen, iç savaş ortamı isteyen, demokrasiyi imhayı kurgulayan Pensilvanyalı teröristler millete ve devlete kast etmek için devreye girmiştir.

"Üçüncü evreye geçilmiştir"

-Parlamenter sistemle daha fazla mesafe alamayacağımız 15 Temmuz'da belli olmuştu. Devletin etkin ve verimli çalışması lazımdı. 3 erk arasındaki demokratik ayrımın belirginleşmesi büyük zorunluluktu. İç ve dış sorunlarımız tırmanıyordu. Devlet yönetimindeki fiili düğümün çözülmesi gerekiyordu. Sonuç itibariyle Türk milleti 16 Nisan 2017 halkoylamasıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne evet demiştir. Türkiye Cumhuriyeti 9 Temmuz 2018'de üçüncü evreye geçmiştir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi keyfi olarak kurulmadı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye Cumhuriyeti'nin devamıdır. Siyasi istikrarın teminatıdır. Yeni sistemle barajın yüzde 50 + 1'e çıkması müstesna biz uzlaşmayı sağlamıştır.

"Sistem tartışmasını açmanın yararı yoktur"

-Türkiye aradığı parlak yönetim sistemini bulmuş ve benimsemiştir. Değişen rejim değildir. Sistem değişikliğini 'rejim elden gitti' diyerek karalamaya niyetlenen bozgunculardır. Kuşkusuz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilke ve esaslarıyla oturması, güçlenmesi zaman alacaktır. Dünya üzerinde hiçbir hükümet sistemi kısa sürede fayda ve sonuçları verememiştir. Bu da son derece normaldir. Beklenen ve ölçümü yapılan bir durumdur. Geçiş sürecinde uyum sorunlarının aşılması kaçınılmazdır. Sistem tartışmasını yeni baştan açmanın ne ülkeye, ne millete, ne demokrasiye hiçbir yararı olmayacaktır.

Yarım aydınlar, malum köşe yazarları yeni sistemi hedef tahtası haline getirmiştir. Bunlar ne istiyorlar, neyi amaçlıyorlar? Koalisyon dönemine geri mi dönülsün? Bu şaşkın ve şuursuzlar nereye ulaşmayı düşünüyorlar. Karar alma mekanizmalarının çökmesini mi arzuluyorlar?

"CHP'den hiçbir halt olmayacaktır"

-CHP Genel Başkanı, tarafsızlık referandumuna hazırız diyor. Türkiye durup durup referandum mu yapacak? Daha neyin referandumundan bahsediliyor? Kılıçdaroğlu içine düştüğü tehlikeli savrulmayı düşünsün. Aklı varsa kendine saklasın. HDP ile aynı tarafta olandan bizim duyacağımız hiçbir şey yoktur. FETÖ'ye itiraz edemeyen, S400 konusunda Türkiye'yi savunamayan, belaya kucak açan CHP Genel Başkanı'nın referandum önerisi, tükenmişlik sendromudur. CHP önce suyu bulandırmakta, bundan rahatsız olduğunu açıklamaktadır. Bu siyaset tarzı çürüktür. CHP'den hiçbir halt olmayacaktır. CHP, kriz demektir, kaos demektir, kargaşa demektir. Durmayıp papatya falı açsınlar ne yapsalar boştur, ne etseler nafiledir. Türkiye'nin geleceği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'dir.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Keramet mi? Gizemli yola gidip deneme yapıyorlar! Olayı yaşayınca çok heyecanlandılar
Foto Galeri Keramet mi? Gizemli yola gidip deneme yapıyorlar! Olayı yaşayınca çok heyecanlandılar Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Sivas'ta yoğun güvenlik önlemleri alındı
Sivas'ta yoğun güvenlik önlemleri alındı
Keith Haring X Pandora Koleksiyonunu Keşfet
Keith Haring X Pandora Koleksiyonunu Keşfet
Ultra lüks konutlara ek vergi ekim ayına ertelendi
Ultra lüks konutlara ek vergi ekim ayına ertelendi
Merve Büyüksaraç kimdir aslen nereli Merve Büyüksaraç eşi ne iş yapıyor?
Merve Büyüksaraç kimdir aslen nereli Merve Büyüksaraç eşi ne iş yapıyor?
Hangi il kaç vekil çıkarıyor Yüksek Seçim Kurulu yeniden belirledi
Hangi il kaç vekil çıkarıyor Yüksek Seçim Kurulu yeniden belirledi
Çizilen teflon tencerelerden uzak durun
Çizilen teflon tencerelerden uzak durun
Meral Akşener'den Ergenekon davası kararı sonrası sert açıklamalar
Meral Akşener'den Ergenekon davası kararı sonrası sert açıklamalar
Uzman önerdi! Sıkı bir cilt haftada 2 kere tüketin
Uzman önerdi! Sıkı bir cilt haftada 2 kere tüketin
Merve Büyüksaraç Acun Ilıcalı olayı nedir Merve Büyüksaraç ne dedi?
Merve Büyüksaraç Acun Ilıcalı olayı nedir Merve Büyüksaraç ne dedi?
İçişleri Bakanlığı 81 ile genelge gönderdi valiler bizzat takip edecek
İçişleri Bakanlığı 81 ile genelge gönderdi valiler bizzat takip edecek