BIST 1.331
DOLAR 7,81
EURO 9,48
ALTIN 461,39
HABER /  POLİTİKA

Mevlüt Çavuşoğlu koridorda gördüğü Rum bakana ayar verdi!

Anadolu Ajansı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BM koridorunda kendisini görünce "Neden hemen federasyon konusunda anlaşmıyoruz?" diyen Rum dışişleri bakanına ayar verdi. Çavuşoğlu "Senin liderin bunu reddetti. Önce neyi müzakere edeceğimize karar vermemiz lazım" dedi.

Abone ol

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantıları için bulunduğu New York'ta kendisini görünce Kıbrıs'ta federasyon konusunu gündeme getiren Rum yönetiminin dışişleri bakanına, "Senin liderin bunu reddetti. Önce neyi müzakere edeceğimize karar vermemiz lazım." karşılığını verdi.

Edinilen bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu, New York'taki BM binasının koridorlarında Güney Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis ile karşılaştı. Rum Bakan, Çavuşoğlu'nu görünce elini uzatarak "Neden hemen federasyon konusunda anlaşmıyoruz?" diye sordu.

Senin liderin bunu reddetti

Müzakere etmek için müzakere edilmeyeceğini daha önce de söylediğini hatırlatan Çavuşoğlu, Rum bakana "Senin liderin bunu reddetti. Önce neyi müzakere edeceğimize karar vermemiz lazım. Neyi müzakere edeceğiz, iki devlet mi, başka bir şey mi?" karşılığını verdi ve elini çekti.

Neyi müzakere edeceğimiz belli

Hristodulidis, “Neyi müzakere edeceğimiz belli. Sadece bir çözüm var, iki toplumlu iki kesimli federasyon. İki devlet veya konfederasyonu unutun.” deyince Bakan Çavuşoğlu, iki yıl önce İsviçre'nin Crans-Montana kasabasında Anastasiadis ile yaptıkları görüşmeleri hatırlattı ve şu karşılığı verdi:

Senin önünde senin liderin konfederasyonu ortaya attı

"Son sefer (Crans Montana'da) senin önünde senin liderin konfederasyonu ortaya attı. (Rum lider) Anastasiadis geçen yıl bir 'federasyon', bir 'konfederasyon' dedi. Önce neyi müzakere edeceğimizi açıkça tartışmamız lazım. Biz yıllardır çözüm için uğraşan taraf olduk, hem Annan Planı'nda hem Crans Montana'da."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri İstanbul için son dakika yağış uyarısı! Meteoroloji saat verip uyardı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
TBMM Başkanlığına sunuldu binlerce memuru ilgilendiriyor! Gümrük kanunu değişiyor
Yiğidolar’dan galibiyet pozu
Mavi tünelin devreye girmesiyle 180 yeraltı kuyusu kapatıldı
Brent petrolün varili 64,29 dolar
Doç. Dr. Ebru Çelebioğlu: Grip astım hastalarında ataklara yol açabilir
Haftasonu marketler açık mı kaçta açılıyor kapanış saati kaç?
Yorumlar 12 yorum