BIST 8.025
DOLAR 28,93
EURO 31,25
ALTIN 1.882,31
HABER /  GÜNCEL

Mete Yarar'dan Ankara patlaması sonrası bomba iddia

ANKARA patlamasından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması kulisleri hareketlendirdi. Mete Yarar'ın iddiasına göre sınır ötesi operasyon geliyor.

Abone ol

TÜRKİYE Ankara saldırısına misilleme için sınır ötesi operasyon mu yapacak? İddia eski bordo bereli güvenlik uzmanı Mete Yarar'dan geldi. Dayanağı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir cümlesi oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'daki terör saldırısından sonra bir açıklama yaparak "Devletimiz, her türlü terör tehdidi karşısında, meşru müdafaa hakkını kullanmaktan asla vazgeçmeyecektir." dedi.

İşte Mete Yarar'ın 'sınır ötesi operasyon' iddiasının dayanağı bu sözler. Habertürk canlı yayınında açıklamayı yorumlayan Mete Yarar, şunları söyledi;

-"Meşru müdafaa diyorsa, o zaman sınır ötesi demektir. Bu BM'nin 51. maddesi. Yani sınır ötesinde operasyon yapma hakkını verir. Bu o anlama gelir. Meşru müdafaa dendiği anda bilin ki yurt dışı operasyon".

KANDİL ARTIK SURİYE'DE

Mete Yarar terör örgütü PKK'nın Kandil'inin Suriye'ye taşındığını aktardığı açıklamasında şu tespitlerde bulundu;

-"Ben uzun zamandan beri söylüyorum. Türkiye'deki terör örgütünün şehir yapılanmasının Kandil'i artık Irak topraklarında değil Suriye'de. Ve yakın bir dönemde muhtemelen Türkiye, özellikle bu son açıklamalardan sonra eylemlerini Suriye'de gerçekleştirecek. 

PKK KARARGAHI ÇOKTAN TAŞINDI'

Karargah çoktan Suriye'ye taşındı. Türkiye'deki Cizre, Nusaybin, Şırnak ve Diyarbakır'daki bütün saldırıların organize edildiği, malzemesinin gönderildiği, lojistik desteğin verildiği yer artık Kandil değil. Zaten bu artık mantık olarak da doğru değil. Oradan oraya malzemenin gelmesi mümkün değil. Eğitimlerin yapıldığı yer de orası.

ERDOĞAN SİNYALİ 1 AY ÖNCESİNDEN VERDİ

O yüzden meşru müdafaa lafını özellikle sayın Cumhurbaşkanı yaklaşık 1 aydan beri çok sıklıkla kullanıyor. Çünkü Türkiye orada şu kavramı kullanıyordu, o kavram aslında biraz eksik bir kavramdı. 'Angajman' diyordu. Uluslararası toplumun size vermiş olduğu meşru müdafaa kapsamı aslında çok daha uzun bir yerde operasyon yapma yetkisi veriyor. Angajman ise belli bir kapsam içindedir. O yüzden sayın Cumhurbaşkanı 1 aydan beri bunu çok dillendirdi.''