BIST 1.124
DOLAR 7,66
EURO 8,91
ALTIN 458,49
HABER /  EKONOMİ

Merkez Bankası swap satışı sınırı 20'ye yükseltti

Merkez Bankası haftanın ilk işlem gününde üst üste açıklamalar yaptı. Önce iki haftada 6.3 milyar doları eriyen rezerve ilişkin açıklama yapan Merkez daha sonra ise Swap işlemlerine dair açıklama yaptı.

Abone ol

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) döviz karşılığı TL swap piyasası ile ilgili duyuru yaptı. Swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırının yüzde 10'dan 20'ye çıktığı belirtildi.


TCMB tarafından bankalara gönderilen duyuruda şöyle denildi:

"İlgide kayıtlı talimatımızla, Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasası işlemlerine ilişkin uygulama esas ve ayrıntıları belirlenmişti. Söz konusu talimatımızın, "16. Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satış (TCMB tarafından spotta döviz alınması, vadede döviz satılması) işlem miktarı Döviz ve Efektif Piyasaları işlem limitlerinin yüzde 10'u ile sınırlandırılmıştır. Bu çerçevede, banka bazında limitler de banka bazında belirlenmiş olan Döviz ve Efektif Piyasaları işlem limitlerinin yüzde 10'u ile sınırlıdır:

Limit kullanımları Döviz ve Efektif Piyasaları işlem limitlerinden düşülmeden bağımsız olarak uygulanır." maddesi "16. Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satış (TCMB tarafından spotta döviz alınması, vadede döviz satılması) işlem miktarı Döviz ve Efektif Piyasaları işlem limitlerinin yüzde 20'si ile sınırlandırılmıştır. Bu çerçevede, banka bazında limitler de banka bazında belirlenmiş olan Döviz ve Efektif Piyasaları işlem limitlerinin yüzde 20'si ile sınırlıdır. Limit kullanımları Döviz ve Efektif Piyasaları işlem limitlerinden düşülmeden bağımsız olarak uygulanır." olarak değiştirilmiştir."

ÖNCEKİ HABERLER
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'dan rezerv açıklaması
TÜİK sektörel güven endeks rakamlarını açıkladı hizmet güven mart ayında yükseldi
Diş sararmalarını önleyen Block Out yöntemi nedir?
Safiye Soyman nereli Faik Öztürk ile evlendi mi?
Galatasaray kupa için sahaya çıkıyor
Yayaya yol vermediği için ceza kesilen eski milletvekili polislerle tartıştı
Yorumlar 1 yorum