BIST 1.488
DOLAR 7,34
EURO 8,95
ALTIN 418,42
HABER /  EKONOMİ

Merkez Bankası'ndan flaş rezerv açıklaması düşüş olağan

Merkez Bankası rezervlerdeki düşüşe ilişkin son dakika açıklama yaptı. Merkez'in iki haftada 6.3 milyar doları eridi.

Abone ol

Merkez Bankası'nın net uluslararası rezervleri iki haftada 6.3 milyar dolar düştü. Bu durum başta sosyal medyada olmak üzere eleştirilerin  hedefi oldu. Bu düşüş dünya çapında ekonomi haberleri yapan Bloomberg'te de yer aldı.

Doların aniden yükselmesi rezevlerin erimesi ile gözler Merkez Bankası'na çevrildi. Merkez bu sabah konuya dair açıklıklık getirdi. Yapılan açıklamada brüt rezervlerde yaşanan dalgalanmaların olağan işlemlerden ve dönemsel unsurlardan kaynaklandığı belirtildi.

Erime öngörülemeyen bir durum değil
Bu durumun öngörülmeyen bir durum olmadığı ifade edildi. Banka ayrıca sağlıksız fiyat oluşumlarının yakından takip edildiğini bildirdi.  Merkez Bankası'nın açıklamasında şu ifadelere de yer verildi; 

"Ülkemiz ekonomisine ilişkin makro göstergeler koordineli politika adımlarının etkisiyle dengelenme sürecinin devamına işaret etmektedir. Öncü veriler ilk çeyrekte yurt içi talepte ılımlı bir toparlanmanın gerçekleştiğini göstermektedir. Mal ihracatı ve turizm talebindeki güçlü seyirle birlikte net ihracat büyümeye yüksek katkı vermektedir. Bu çerçevede cari dengedeki iyileşmenin hızlanarak sürmesi beklenmektedir.

Rezevleri güçlendirme politikası devam ediyor
Ekonomik dengelenme sürecinde para politikası fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda şekillenirken maliye politikası ile güçlü eşgüdüm enflasyonla mücadeleyi desteklemektedir. Diğer taraftan, Merkez Bankası rezervlerini güçlendirme politikasına kararlılıkla devam etmektedir.

Geçen seneye oranlar arttı
Bu doğrultuda, geçtiğimiz yıl finansal piyasalarda yaşanan oynaklıklar sonrasında rezervlerde artış trendi gözlenmiştir. Brüt rezervlerde yaşanan dalgalanmalar ise olağan işlemlerden ve dönemsel unsurlardan kaynaklanmakta olup öngörülmeyen bir durum söz konusu değildir.

Fiyat oynaklıkları takip ediliyor
Finansal piyasalarda gözlenen oynaklıklar ve sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmekte olup para politikası ve likidite yönetimine ilişkin tüm araçlar, fiyat istikrarını sağlamak ve finansal istikrarı desteklemek amacıyla kullanılmaya devam edilecektir."

ÖNCEKİ HABERLER
Bu tür diyetler kalp krizi riskini artırıyor!
Erdoğan'ın açıklamalarına Mansur Yavaş'tan yanıt
2020 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde toplu sonuçlar
Adana merkezli 33 ilde FETÖ operasyonu 51 gözaltı kararı
Öfkeli koca uçağıyla eşinin bulunduğu binaya daldı
AK Parti seçim merkezine taşlı saldırı: 2 gözaltı
Denizli'de tarihi okul cayır cayır yandı
İsrail'den Gazze'ye topçu saldırısı
Kanada'da dünyanın en büyük ve en yaşlı T-rex fosili bulundu 
Trabzonspor'un golcü üçlüsü
Yorumlar 3 yorum