BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  SAĞLIK

Bu tür diyetler kalp krizi riskini artırıyor!

Düşük karbonhidratlı diyetlerin popüler olmaya başladığını vurgulayan Uzman diyetisyen İdil İmamoğlu, bu tür diyetlerin kalp krizi riskini artırdığını söyledi.

Abone ol

İmamoğlu, günümüzde gençler tarafından 'ekmek yemiyorum' gibi sık tekrarlanan söylemlerin ve internetten gelişi güzel bir şekilde seçilip uygulanan diyetlerin çok yanlış olduğunu belirtti.

Beslenme tedavisinin bireye özgü olması gerektiğini vurgulayan İmamoğlu, şunları söyledi: "Yani kişinin zayıflama, kilo alma veya başka bir maksatla beslenme tedavisine ihtiyacı varsa bir kere bu noktada mutlaka uzmanından bu konuda destek almaları gerekiyor. Karbonhidrat kullanımı derken de biz karbonhidrat ihtiyacının basit şekerlerden gelmesini istemiyoruz."

Diyette neler tüketilmeli?
"Şeker, şekerli gıdalar, meyve suları, meşrubatlardan gelmesini istemiyoruz. Burada önemli olan sağlıklı kaynakların, tahılların, baklagillerin, mevsiminde tüketilen sebze ve meyvelerin diyette daha ağırlıklı tüketilmesi ve günlük enerji ihtiyacının ortalamada yüzde 50'sinin bu kaynaklardan sağlanması son derece önemli."

Karbonhidrat kısıtlaması
İmamoğlu, diyette karbonhidratların fazla kısıtlanmasının da kalpte ritim bozukluklarına neden olduğunu söyleyerek, "Bu da kalp krizi riskini arttırıyor. Aslında bireylerin beslenmesinde karbonhidrat ihtiyacının yüzde 40-60 arasında karşılandığında bu riskin en düşük seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Bu çerçevenin dışında karbonhidrat tüketimlerinde riskin arttığı görülüyor" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan'ın açıklamalarına Mansur Yavaş'tan yanıt
Erdoğan'dan 'şampiyon kim olur' sorusuna yanıt: Ben kahin değilim
Adana merkezli 33 ilde FETÖ operasyonu 51 gözaltı kararı
Rusya'dan bomba Venezuela hamlesi 2 uçak dolusu
AK Parti seçim merkezine taşlı saldırı: 2 gözaltı
Denizli'de tarihi okul cayır cayır yandı
İsrail'den Gazze'ye topçu saldırısı
Kanada'da dünyanın en büyük ve en yaşlı T-rex fosili bulundu 
Trabzonspor'un golcü üçlüsü
Xiaomi o ürünü Türkiye'de tanıtacak
Yorumlar