BIST 4.998
DOLAR 18,82
EURO 20,31
ALTIN 1.128,47
HABER /  DÜNYA

Rusya'dan bomba Venezuela hamlesi 2 uçak dolusu

ABD'nin ambargosuyla zor günler geçiren Maduro'ya Rusya'dan destek. Rusya, Venezuela’ya 2 uçak dolusu malzeme ve 99 askeri personel gönderdi.

Abone ol

Moskova’dan kalkan dünyanın en büyük kargo uçağı Antonov An-124 ve dünyanın en uzun menzilli yolcu jeti Ilyuşin Il-62 Venezuela’nın başkenti Carakas’ta bulunan Simon Bolivar Uluslararası Havaalanı’na indi. Burada uçakları karşılama törenine hem Venezuela protokolünden hem de Rus protokolünden önemli isimler katıldı.

Rus uçakları, toplam 10 bin kilometrelik mesafe kat etti. Uçakların indiği sırada havaalanı çevresinde büyük güvenlik önlemlerinin alındığı öğrenildi. Venezuela basını, uçaklarla ülkeye Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Vasily Tonkoshkurov ve toplam 99 askerin geldiğini iddia etti.

Kargo uçağından ise 35 ton ağırlığında malzeme indirildiği öne sürüldü. Venezuela’ya inen uçaklar sevkiyatın ardından Moskova’ya geri dönüşe başlarken hem Rusya hemze Venezuela tarafından sevkiyatlar ile ilgili resmi açıklama yapılmadı. 

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, geçtiğimiz hafta Rusya’nın ilaç getireceğini açıklamış, Şubat ayında ise 300 tonluk Rus yardımlarının geldiğini belirtmişti. Rusya tarafından Venezuela’ya yine asker gönderilirken 2 ay önce Venezüella ve Rusya orduları ortak tatbikat gerçekleştirmişti. 

Venezuela'da ABD'nin desteğini alan Juan Guaido, 23 Ocak'ta başkent Caracas'ta düzenlenen mitingde kendini geçici devlet başkanı ilan etmiş ve ABD'nin yanı sıra birçok batı ve Latin Amerika ülkesinin desteğini almıştı. Maduro, son olaak ülkesinin ilaç almak için kullanacağı 5 milyar dolarının yaptırımlarla rehin tutulduğunu söylemişti. 

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Diriliş Ertuğrul hayranı Nicolas Maduro: Bu dizi sayesinde Müslüman olacağım
Foto Galeri Diriliş Ertuğrul hayranı Nicolas Maduro: Bu dizi sayesinde Müslüman olacağım Galeriye Gözat