HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Mars'a gidecek astronotları bekleyen tehlike

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) gelecek yıllarda Mars'a göndermeyi planladığı astronotların, Kızıl Gezegen'e yolculuklarında hafıza kaybı ve endişe bozukluğu gibi rahatsızlıklar yaşayabileceği belirtildi.

İngiliz Daily Mirror gazetesinin haberine göre, ABD'nin Kaliforniya Üniversitesinden araştırmacılar, Mars'a yolculuk sırasında derin uzayda maruz kalınan düşük seviyeli fakat düzenli radyasyonun etkilerinin ne olacağını deney fareleri üzerinde inceledi.

Yaklaşık 6 ay radyasyona maruz bırakılan deney farelerinin beyin ve davranışlarını analiz eden bilim insanları, radyasyonun beyinde hafızayı ve öğrenmeyi sağlayan bölümlerinde hasara neden olduğunu tespit etti.

Çalışma, düzenli maruz kalınan radyasyonun, beyinde duygusal hafıza ve duygusal tepkilerin oluşmasında en önemli role sahip amigdala bölgesinde de bozulmalara neden olduğunu ortaya koydu.

Bilim insanları, yaptıkları çalışmanın bulgularının uzayda uzun mesafeler katedecek astronotların karşılaşması muhtemel zihinsel rahatsızlıklara ışık tuttuğunu vurguladı.

NASA'da görevli Türk bilim adamı Dr. Umut Yıldız, Mars'a gönderilmesi planlanan aracın 2021 sonrasında yolculuğuna başlayacağını ve yolculuğun en az 6 ay süreceğini açıklamıştı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Tarkan Kazdağları için hainlikle suçladı: Yeter artık kendinize gelin Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Giresun'da trafik kazasında hayatını kaybeden 3 kişi son yolculuğuna uğurlandı
Beykoz'da denizde akıntıya kapılan iki çocuktan biri kayboldu
2019 -2020 eğitim öğretim yılı uyum haftası ne zaman MEB takvimi
Sağlık Bakanlığı hareketli yaşamın önemini bakın hangi canlıyla gösterdi
Aydın'de kontrolden çıkan otomobil direğe çarptı! 1 ölü 1 yaralı
Nevruz ne zaman 2020 nevruz bayramı adetleri neler?
Yorumlar 1 yorum