BIST 115.748
DOLAR 6,86
EURO 7,73
ALTIN 392,14
HABER /  DÜNYA

Macaristan'dan Türkiye'ye destek! Yakında en büyük 10 ülkeden biri olacak

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Türkiye'nin yakında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birine sahip olacağını belirterek, AB'nin ikiyüzlü davrandığını söyledi.

Abone ol

AB üyeliği konusunda Türkiye'ye karşı iki yüzlü bir oyun oynadığını belirten Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, "Türk ekonomisi yakında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacak ve Avrupa içinde en büyük nüfusa sahip ülkelerden biri. Nüfus ve ekonomi bakımından çok güçlü bir komşu ve bunun dikkate alınması gerek. Biz, Türkiye'ye her zaman destek vereceğiz ve dürüst olacağız" dedi.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Türkiye'nin AB üyeliği süreci ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Szijjarto, müzakerelerin tekrar başlamasının zamanı gelip gelmediğine ilişkin değerlendirmede AB üyeliği konusunda Türkiye'ye karşı iki yüzlü bir oyun oynandığını belirtti.

Türkiye bizim çok saygı duyduğumuz bir ülke

Szijjarto, "Bir ülke ile AB üyeliğini müzakerelerine başlamak ve AB'ye katılım için 27 üyenin de onayı gerek ve dürüst olmak gerekirse bu konuda birlik ve uzlaşı yok. Türkiye bizim çok saygı duyduğumuz bir ülke ve bu yüzden Türkiye'ye karşı bu ikiyüzlü oyunun oynandığını görmek istemiyorum. Türkiye'nin AB'ye üye olamayacağını düşünen ülkelerin bunu açıkça söylemesi gerek ve böylelikle başka çözümlere kapı açılır. Türkiye ile özel bir ortaklık geliştirilebilir çünkü dikkate almamız gereken bir şey var. Türk ekonomisi yakında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacak ve Avrupa içinde en büyük nüfusa sahip ülkelerden biri. Nüfus ve ekonomi bakımından çok güçlü bir komşu ve bunun dikkate alınması gerek. Biz, Türkiye'ye her zaman destek vereceğiz ve dürüst olacağız" dedi.

'AB'nin hiç şüphesiz reformlara ihtiyacı var'

Szijjarto, İngiltere'nin AB'den ayrılmasının ardından AB'nin geleceği ve reforma ihtiyaç duyup duymadığı sorusuna karşılık da "AB'yi tekrar güçlü görmek istiyoruz ve şunu anlamamız gerek, AB ciddi zorluklarla karşı karşıya ve bu sorunlara ne tür cevaplar verilmesi gerektiği konusunda tartışmalar da doğal ancak ana akımı temsil etmeyen üyelerin bu tartışmalarda yer alıp alamayacağının sorgulanmasının da demokratik olmadığını düşünüyoruz. Bu yüzden evet AB'nin hiç şüphesiz bazı reformlara ihtiyacı var, genişlemeli ve bürokrasi azalmalı." ifadesini kullandı.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
85 yaşındaki Yıldırım, çaldırdığı 63 bin 800 lirasına jandarmanın çalışmasıyla kavuştu
Koronovirüs İsrail'den sonra Lübnan'a da sıçradı! Ölümcül virüs bize artık çok yakın
Bakan Mustafa Varank Milli elektrikli tren için tarih verdi
İş bulma duası en çok aranan konu oldu! Denenmiş iş bulma duası bile var
Adıyaman'da dilencinin cebinden borç verdiği kişilerin listesi çıktı
Yeni öğretmen maaşları 2020 temmuz zammı kaç para oldu?
Yorumlar 15 yorum