BIST 11.090
DOLAR 32,84
EURO 35,66
ALTIN 2.540,49
HABER /  GÜNCEL

Kartal Cemevi Başkanı'na saldırıda 4 kişi tutuklandı

Alevi Vakıfları Federasyonu İkinci Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş'a saldırıyla ilgili 9 kişi gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden 4'ü tutuklandı.

Abone ol

Kartal'da 5 Ağustos tarihinde yaşanan olayda iddiaya göre, Alevi Vakıflar Federasyonu İkinci Başkanı Selami Sarıtaş, saat 21.30 sıralarında otomobiliyle evine dönerken Sarıtaş'ın yanına motosikletli 2 kişi yaklaştı. Şüpheliler, adres sorma bahanesiyle yanına geldikleri Sarıtaş'ı darp etmeye başladı. Direksiyon başında olan Sarıtaş, saldırganlardan kurtulmak için gaza basınca aracı kontrolden çıkarak çöp konteynerine çarparken saldırganlar ise kaçarak uzaklaştı.

Başsavcılıktan açıklama
Olayla ilgili İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatıldı. Başsavcılık konuyla ilgili yaptığı açıklamada, soruşturma çerçevesinde motosikletteki şüpheliler A.Y. ve S.G.'nin Selami Sarıtaş'a saldırdığını, ardından yapılan araştırmalar sonrası diğer şüpheliler N.D., M.D., M.F., B.S., Ş.A., B.E., R.O.İ ve E.Y.'nin de azmettirmek veya yardım etmek suretiyle olaya müdahil olduklarını ifade edildi.

Soruşturma çerçevesinde gözaltına alınan 9 şüpheli, emniyet işlemlerinin ardından bugün Kartal'daki Anadolu Adliyesi'ne getirildi. Savcılık işlemlerinin ardından A.Y., M.D., M.F., N.D., tutuklama talebiyle, B.S., S.A., B.E., R.O.İ., E.Y. adli kontrol talebiyle İstanbul Anadolu Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

4 şüpheli tutuklandı
İstanbul Anadolu Sulh Ceza Hakimliği, sorgularının ardından 4 şüphelinin 'Basit yaralama' suçundan tutuklanmasına karar verdi.

 Tutuklanan şüphelilerin ifadeleri ortaya çıktı
Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş'a yönelik yapılan saldırıya ilişkin tutuklanan 4 şüphelinin hakimlikteki ifadesi ortaya çıktı. Suçlamaları kabul etmediklerini söyleyen şüpheliler, Sarıtaş'ı tanımadıklarını öne sürdü.

Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş'ın, 5 Ağustos günü akşam saatlerinde evinin yakınında darp edilmesine ilişkin 9 şüpheli gözaltına alınmıştı. Şüpheliler emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Kartal'daki Anadolu Adliyesi'ne sevk edildi. Savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından şüphelilerden A.Y., M.D., M.F. ve N.D. tutuklama talebiyle, diğer şüpheliler B.S., S.A., B.E., R.O.İ. ve E.Y. ise adli kontrol talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edilen 4 şüpheli "basit yaralama" suçundan tutuklandı. 5 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest kaldı. Tutuklanan şüphelilerin hakimlikteki ifadeleri ortaya çıktı.

“Suçsuzum”
Şüphelilerden M.D., diğer şüphelileri mahalleden tanıdığını, kendisinin olayla bir ilgisi olmadığını söyleyerek, “Bir komşumuzun kızını orada ziyaret ettik. Bir hastamız vardı, onunla ilgilenmesini talep ettik. Sonra çıktık, kafeye gittik. Kafede N.D. müşteki Selami Sarıtaş için sitemkar sözler söyledi. Aceleyle kalktı gitti. Kısa süre sonra M.F. ile telefonda konuştuk. Sohbet esnasında ben N.D.'nin bahsettiği olayı M.F.'ye anlattım. O gün aracımı çalışanım aldı. Ben kimseye para vermedim, para almadım. Ben kimseye ‘bu olayla ilgili gitsinler ifade versinler, şahsi mesele desinler, cemevini karıştırmasınlar' demedim. Ben suçsuzum, kimseyi azmettirmedim” dedi. M.F. isimli şüpheli müştekiyi tanımadığını söyleyerek, kimseyi suç işlemeye azmettirmediğini ve suçlamayı kabul etmediğini söyledi.

“Olayı da haberlerden öğrendim”
Müştekiyi tanımadığını öne süren şüpheli A.Y., “Olaydan 2 saat önce Maltepe'deki dükkanda otururken S.G. bana kız arkadaşının kendisine sipariş verdiğini, yemeğini götüreceğini ve kendisini Kartal'a bırakmamı söyledi. Yoldayken de bana ‘Geri dön' dedi. Dragos'a doğru gitmemi söyledi. Bir ara sokağa girdik. Bir anda beni sallayarak durdu. Birden motordan inerek arabanın yanına gitti. Ben motorda beklerken bir ses geldi ve baktığımda S.G.'nin bana doğru koştuğunu gördüm. Bana kaçmamı söylemedi ve beni kovalayan kimseyi de görmedim. Yoldayken konuşmuş olabilir ama kafamdaki kasktan dolayı bir şey duymadım. Ben kimseden para almadım ve kimseyi darp etmedim. Olayı da haberlerden öğrendim” dedi.

Müşteki Selami Sarıtaş'ı cemevi yönetiminden tanıdığını söyleyen şüpheli N.D. ise, olayla bir ilgisi olmadığını ve diğer şüphelilerin ise bu suça karışıp karışmadığını bilmediğini söyledi. “Ben kimseyi azmettirmedim” diyen şüpheli, suçsuz olduğunu öne sürdü.