BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  DÜNYA

Karadeniz’de sular ısınıyor... Türkiye doğruladı! ABD, savaş gemisi gönderiyor

ABD, 2 savaş gemisinin boğazlardan Karadeniz'e çıkışı için Türkiye'ye diplomatik bildirimde bulundu.

Abone ol

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerilim tırmanırken ABD'den tansiyonu iyice yükseltecek bir açıklama geldi. ABD Savunma Bakanlığı'nda görevli yetkili, "Karadeniz'e savaş gemisi gönderebiliriz" dedi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise ABD'nin gelecek hafta savaş gemisi yollayacağını doğruladı.

Son haftalarda Kiev ve Moskova hattında yaşanan gerilime birçok ülke farklı açıklamalarla müdahil olurken dün gece ABD’den çok net ve korkutucu bir açıklama geldi.

Ukrayna’ya destek

ABD Savunma Bakanlığı’nda görevli üst düzey bir yetkili, ABD’nin Karadeniz’e birkaç hafta içerisinde savaş gemisi gönderebileceğini duyurdu. İsmini açıklamak istemeyen yetkili ABD’nin Rusya’nın karşısında Ukrayna’ya destek olmak ve birlik mesajı vermek için böyle bir hamle yapmayı planladığını söyledi.

'Montrö' dolayısıyla türkiye kilit konumda

ABD donanmasının Karadeniz’de rutin olarak devriye gezdiğini vurgulayan yetkili Karadeniz’e savaş gemisi yollamanın ise “Moskova’ya, ABD’nin gelişmeleri yakından izlediği” mesajını vereceğini söyledi. Montrö Anlaşması uyarınca ABD’nin Karadeniz’e savaş gemisi göndermeden önce tam 14 gün Türkiye’ye bilgilendirme vermesi gerekirken Ankara’dan flaş bir açıklama geldi.

CNN’e konuşan ABD’li yetkili, Ukrayna’ya destek olmak için Amerikan donanmasının bu hamleyi gerçekleştirebileceğini söyledi.

Türkiye: ABD gemileri 4 mayıs’a kadar kalacak

Reuters haber ajansın son dakika gelişmesi şeklinde servis ettiği haberde, Dışişleri Bakanlığı ABD’nin Türkiye’ye konuyla ilgili bilgi verdiğini aktardı. Yapılan açıklamada Boğazlar’dan iki ABD savaş gemisinin geçerek Karadeniz’e gideceği belirtildi.

Yapılan açıklamada ABD’ye ait savaş gemilerinin 4 Mayıs’a kadar Karadeniz’de kalacağı belirtildi.

Rusya'dan 'Montrö' açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada Rusya'nın 1936 yılında imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin taraf devleti olduğunu anımsatarak "Anlaşmayı revize etmeye yönelik her türlü girişim ülkemizin çıkarlarını etkiler. Bu sözleşmeyi Karadeniz havzasında istikrar ve güvenliğin, özellikle de savaş gemileri trafiğinin kilit faktörü olarak görüyoruz" dedi.

'Türkiye özel bir role sahip'

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin Karadeniz'e giren, kıyıdaş olmayan ülkelere ait savaş gemilerine tonaj, süre sınırlaması ile bazı kategorilerdeki gemiler için silah türü kısıtlaması getirdiğine dikkat çeken Zaharova, Karadeniz havzasına girişle ilgili bildirimleri gönderme prosedürünün de bu sözleşmeyle düzenlediğinin altını çizdi.

Zaharova, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne istinaden belirlenen uluslararası hukuk düzenlenmesinin Rusya için bir alternatifi olmadığını da vurgulayarak "İlgili tüm devletlerin buna sorumluluk bilinciyle yaklaşacağını umuyoruz. Elbette bu konuda Türkiye, özel bir role sahip" diye ekledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Olay yeri Düzce! Kız kardeşini taciz ettiği iddiasıyla komşusunun cipini yaktı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
İstanbul'da gece uyurken hayatlarının şokunu yaşadılar: Yarım santim ile kurtulduk
Çimentoya zam üzerine zam geldi! Konut fiyatlarında artış kapıda
CHP il başkan yardımcısı Kemal Gülhan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti
Medya dünyasının acı kaybı! Metin Türkyılmaz covid-19'a yenik düştü
Afyonkarahisar'da olmaz denilen oldu! Boğaz ağrısıyla gitti gerçeği öğrenince şok oldu
Covid-19 kısıtlamalarını ihlal eden Norveç başbakanına ülke polisinden ceza
Akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına zam geldi!
Aşıda 60 yaş üstüyle ilgili şoke eden gelişme Samsun İl Sağlık Müdürü Oruç açıkladı
Yorumlar 46 yorum