BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  EKONOMİ

Karadeniz’de keşfedilen gaz Türkiye’nin İran’a bağımlılığını azaltacak! Kendileri itiraf etti

İRAN medyasının yayımladığı makalede, Türkiye'nin Karadeniz'de keşfettiği doğal gaz rezervinin enerji piyasasındaki denklemleri değiştireceği ve Türkiye'nin İran’a olan bağımlılığının azalacağı belirtildi.

Abone ol

Türkiye'nin tarihindeki en büyük keşfi yaparak Karadeniz'de bulduğu 320 milyar metreküplük doğal gaz dünyanın gündemini meşgul etmeyi devam ediyor.

Fatih sondaj gemisinin Karadeniz'de keşfettiği 320 milyar metreküp doğal gazla ilgili İran'da çarpıcı bir makale yayımlandı. 

"Gaz piyasasındaki denklemleri değiştirecek"

İran medyası, Türkiye’nin Karadeniz’de bulduğu doğalgazı kullanıma başlamasıyla İran’ın en önemli gaz müşterilerinden biri olan Türkiye’nin İran’a bağımlılığının azalmasına neden olacağını ve bu durumdan İran’ın yakın gelecekte zarar göreceğini aktardı. İran’ın yarı resmi haber ajansı Mehr, Türkiye’nin Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğalgaz keşfiyle ilgili yaptığı analiz haberde, bu keşfin gaz piyasasındaki denklemleri değiştireceğini ve İran’ın aleyhine bir gelişme olduğunu yazdı.

Türkiye ilk kez gaz oyuncusu olarak piyasada yer alacak.

Analizde şu ifadelere yer verildi: Türkiye’nin Karadeniz'de büyük bir gaz sahası bulması, gaz piyasasındaki denklemlerini değiştirebilir. Şüphesiz İran yakın gelecekte bundan etkilenip, zarar görecektir. Bu keşifle, bir taraftan Türkiye’nin İran gazına bağımlılığı ve İran’dan ithalatı azalırken diğer yandan Türkiye ilk kez bir gaz oyuncusu olarak dünya piyasada yerini almış olacak" ifadelerine yer verildi. Öte yandan İranlı haber ajansı, İran- Türkiye arasında var olan mevcut doğalgaz anlaşmasının 2026 yılında sona ereceğine dikkat çekerek, İran’ın Türkiye pazarındaki payını koruması için 2026 yılını beklemeden Ankara’yla yeni anlaşmalar için müzakerelerde bulunması gerektiğini aktardı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Meteoroloji aşırı yağış için alarm verdi! Ordu, Tokat, Samsun listede Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Ahmet Hakan'dan CHP'li isimlere teşekkür: Bu da muhaliflere ders olsun
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Antalya'da sahilde yürüyüş yapan kadına tecavüz! Anlattıkları dehşet verici
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Giresun'daki sel felaketi için talimat
Dünyanın en yaşlı erkeği Güney Afrikalı Fredie Blom 116 yaşında hayatını kaybetti
Abdüllatif Şener'in merak ettiği şeye bak! Fatih Portakal ve Nevşin Mengü neden karalar bağladı
Guus Hiddink Curaçao Milli Takımı'nın başına geçti
Bahçeli Ahlat'ta külliyenin açılışına katılacak
ABD Başkanı Trump'ın kız kardeşinin ses kayıtları ortaya çıktı! Başı fena halde dertte
Galatasaray'dan James Rodriguez operasyonu
Yorumlar 22 yorum