BIST 1.455
DOLAR 9,52
EURO 11,08
ALTIN 546,62
HABER /  GÜNCEL

Kandil namazı kaç rekattır hangi tesbihle kılınır duası

Mevlid kandili gecesinde 4 rekat tesbih namazı kılabilir dilekleriniz için Yunus Peygamberin duasını okuyabilirsiniz. Peki 4 rekatlık tespih namazı nasıl niyet edilerek saat kaçta kılınır duaları nasıldır?

Abone ol

Kutlu doğum günü olan Mevlid Kandili'nde dua edip namaz kılarak bu geceyi ibadetle geçirmeniz öneriliyor. Hazreti Muhammed'in doğum günü olan Mevlid Kandilinde dileklerinizin kabul olması için Yunus Peygamberin duasını edebilirsiniz. Akşam namazını kılıp okuyabileceğiniz bir dilek duası daha bulunuyor. Kandil gecesi kılınacak 4 rekatlık tesbih namazı ve hatmi enbiya'nın yapılışını da sizin için hazırladık.

Önce mevlid kandili gecesinde okunacak en güzel duaları verelim. Bu gece dilekleriniz için Hz. Yunus Peygamberin duasını edebilirsiniz. Bu duayı Hz. Yunus balığın karnındayken yapmıştır. İslam alimleri bu duayı okuyarak her hangi bir dilekte bulunan müminin dileğini yüce Allah muhakkak yerine getirir diyorlar. Yunus Peygamber balığın karnındayken şu duayı okuyordu:
-“Senden başka Allah yoktur. Allahım seni bütün noksanlıklardan uzak tutarım. Ben öz nefsime yazık edenlerden oldum.”

AKŞAM NAMAZINI KILIP BU DUAYI OKUYUN : Mevlid Kandili'nde kimin bir dileği varsa akşam namazını kılıp yerinden kalkmadan 40 kere Fatiha süresini okuyup ardından şu duayı etsin;
-“Allah’ım ! Senin ilmin benim isteğime yeterlidir. Fatiha hürmetine dileklerimi ihsan eyle. Senin keremin bana kafidir. Kereminle muamele eyle. Fatiha hürmetine gönlümde olanı meydana getir Allah’ım!”

Bu duadan sonra kişi dileğini yaradan da isteyebilir. Mevlid Kandili'nde dilerseniz Nihat Hatipoğlu'nun duasını aşağıdaki videodan izleyip ona eşlik edebilirsiniz.

MEVLİD KANDİLİ NAMAZI KAÇ REKATTIR? : Mevlid kandili gecesinde 4 rekat tesbih namazı kılınması tavsiye ediliyor. Mevlit kandili tesbih namazı saat olarak akşam ya da yatsı namazından sonra kılınabilir.

KANDİL NAMAZINA NASIL NİYET EDİLİR? : Mevlid Kandilinde kılınan tesbih namazına niyet edilirken şunlar söylenir; Yâ Rabbî, niyet eyledim rızâ-i şerîfin için tesbih namazına. Yâ Rabbî, bu gece teşrifleriyle âlemleri nûra garkettiğin sevgili habîbin, başimızın tâcı Resûl-i Zîşân Efendimiz Sallallahu Aleyhi Wesellem'in hürmetine ve bu geceki esrârın hürmetine ben âciz kulunu da afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Allâhü Ekber“.

MEVLİD KANDİLİ TESBİH NAMAZI DUASI : Mevlid Kandili gecesinde günahların affına vesîle olan tesbih namazı 4 rekat olarak kılınır. Kandil gecesi bu namazı kılabilmek için şu tesbihi ezbere bilmek gerekir.
"Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym". Tesbih namazında her rekatte okunan tesbih adedi 75'dir. Dört rek'atte 300 tesbih okunmuş olur.

Mevlid kandili 2017 mesajları resimli Mevlit kandili hadisli sözleri

TESBİH NAMAZI AYRINTILI KILINIŞI : "Allâhü Ekber" diyerek namaza başlanır. -"Sübhâneke..."'den sonra 15 kere, -Zamm-ı sureden sonra 10 kere, -Rükûda 10 kere, -Rükûdan doğrulunca 10 kere,
-Secdede 10 kere, -Secdeden doğrulunca 10 kere, -İkinci secde de 10 kere, okunur.

Böylece birinci rekat namaz kılınmış olur. Tesbih namazında ikinci rekata kalkılınca Fâtiha-i şerîfeden önce yine 15 kere, diğer yerlerde de, tarif edildiği gibi 10'ar kere okunarak 4 rek'at tamamlanır. Mevlid Kandili tesbih namazının diğer tarafları aynen diğer namazlarda olduğu gibidir. Fark sadece okunan tesbihlerdir. İkinci rekate oturulduğunda, "Et-tehiyyâtü..." den sonra, "Allâhümme salli..." ve "Allâhümme bârik...", üçüncü rekat için ayağa kalkıldığında da "Sübhâneke..." okunacaktır.

HATM-İ ENBİYA NASIL YAPILIR? : Mevlid Kandili için islam alimleri Hatm-i Enbiya yapılmasını öneriyorlar. Peki Hatm-i Enbiya nasıl yapılıyor? Hatm-i Enbiyâ yapmak için, önce 1 Fâtiha-i şerîfe, 3 İhlâs-ı şerîf okunur. Sonra: "Eûzu billâhis-semî'ıl-alîmi mineş-şeytânir-racîm. Rabbi eûzu bike min hemezâtiş-şeyâtıyn. Ve eûzu bike rabbi en yahdurûn"

Şu âyet-i celîle okunur ve buna göre hareket edilir: -"Bismillâhir-rahmânir-rahîm. Yâ eyyühellezîne âmenusbirû ve sâbirû ve râbitû vettekullâhe lealleküm tüflihûn. Sadekallâhül-azıym"

Bundan sonra şu sıraya göre hatme devam edilir: "Bismillâhir-rahmânir-rahîm. İnnallâhe ve melâiketehû yüsallûne alen-nebiy. Yâ eyyühellezîne âmenû sallû aleyhi ve sellimû teslîmâ. Sadekallâhül-azıym"

100 defa: Salevât-ı şerîfe, 500 defa:"Rabbenâ zalemnâ enfüsenâ ve in lem tağfir lena ve terhamnâ lenekûnenne minel-hasirîn", 100 defa: Salevât-ı şerîfe,100 defa: Salevât-ı şerîfe, 500 defa:"Rabbi ennî messeniyed-durru ve ente erhamür-râhimîn" 100 defa: Salevât-ı şerîfe, 100 defa: Salevât-ı şerîfe, 500 defa:"Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü minez-zâlimîn" 100 defa: Salevât-ı şerîfe, 100 defa: Salevât-ı şerîfe, 500 defa "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym" 100 defa: Salevât-ı şerîfe, okunur. Sonra duâ yapılır.

ÖNCEKİ HABERLER
İslam ülkeleri terörizmi yok etmeye ant içti
İslam ülkeleri terörizmi yok etmeye ant içti
Memur 2018 zamlı maaşlar Çalışma Bakanı'ndan son açıklama
Memur 2018 zamlı maaşlar Çalışma Bakanı'ndan son açıklama
PKK'dan kalleş saldırı! Ölü ve yaralılar var...
PKK'dan kalleş saldırı! Ölü ve yaralılar var...
CHP'den kritik belge hamlesi! Bugün ya da yarın...
CHP'den kritik belge hamlesi! Bugün ya da yarın...
Başbakan'dan Kılıçdaroğlu'na belge cevabı
Başbakan'dan Kılıçdaroğlu'na belge cevabı
Kandil mesajları 2017 resimli hadisli ayetli güzel sözlerle
Kandil mesajları 2017 resimli hadisli ayetli güzel sözlerle
Erdoğan sahneleri tepki çekmişti! İşte Ali Avcı için istenen ceza
Erdoğan sahneleri tepki çekmişti! İşte Ali Avcı için istenen ceza
16 yaşında kuzeni tarafından tecavüze uğradı Müge Anlı'da skandal!
16 yaşında kuzeni tarafından tecavüze uğradı Müge Anlı'da skandal!
Zarrab davasından Türk bankaları nasıl etkilenecek?
Zarrab davasından Türk bankaları nasıl etkilenecek?
Kemal Kılıçdaroğlu: Fazla zamanımız kalmadı!
Kemal Kılıçdaroğlu: Fazla zamanımız kalmadı!