BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
HABER /  YEREL

İzmir’de halk isyanda Tunç Soyer'in önerisine tepki #90DakikamaDokunma etiketiyle TT oldu

İZMİR’de toplu taşıma araçlarında 90 dakika boyunca ücretsiz aktarma uygulamasında değişikliğe gidilmesi gündeme geldi. Sosyal medyada yorum yapan İzmirlilerin tepkisi Twitter'da TT oldu.

Abone ol

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme gelen ve Plan, Bütçe ve Tüketici Komisyonu’na gönderilen önergenin kabul edilmesi durumunda Eylül ayında bu uygulama sonlandırılacak ve ilk iki aktarmadan 50’şer kuruş alınacak. İlk biniş ücreti ise 3,56’dan 3,46’ya düşürülecek.

Planın duyulmasıyla birlikte, 2008’den bu yana uygulanan ücretsiz aktarmanın sonlanmaması için Twitter’da kampanya başlatıldı. #90DakikamaDokunma etiketi Twitter Türkiye Gündemi’nde ilk sıraya yükseldi.

Soyer'den '90 dakika' açıklaması

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, aktarmalı ulaşım sisteminde yapılması öngörülen değişikliklere ilişkin sosyal medya hesapları üzerinden bir açıklama yaptı. Yeni sistem sayesinde toplu ulaşımdaki yolcuların yüzde 63’ünün daha ekonomik koşullarda seyahat edeceğini söyleyen Soyer şunları kaydetti: “Toplu ulaşım ücretlendirme sisteminde yapacağımız değişikle 90 dakika aktarma süresini, 120 dakikaya uzatıyoruz. Tek biniş ücretinde 10 kuruş indirime giderek 3,56 TL’den 3,46 TL’ye düşürüyoruz. İlk iki aktarmada 50’şer kuruş alınırken, sonraki aktarmalar ücretsiz olacaktır. Öğrenci, öğretmen ve 60 yaş tarifelerinde hiç bir değişiklik yapılmadığı gibi aktarmalar da ücretlendirilmedi. Ayrıca 05.00-07.00 ve 19.00-20.00 saatleri arasında özellikle çalışan kesime yönelik yüzde 50 indirimli Halk Taşıt Uygulaması da aynen devam ediyor. Elektronik ücret toplama sisteminden alınan verilere göre İzmir’de toplu ulaşımdaki tüm binişlerin yalnızca yüzde 37’si ‘aktarma’ kapsamındadır. Geri kalan yüzde 63 gibi bir grup yeni sistemle daha ucuza ulaşım olanağı bulacaktır. Pandemi süresince azalan yolcu sayısı ve artan maliyetler toplu ulaşımın m evcut şekliyle devamını olanaksız hale getirmiştir. ÖTV’nin sıfırlanması, genel bütçeden kaynak aktarılması gibi taleplerimiz bu güne kadar yanıtsız kalmıştır. Önümüzdeki tüm bu olumsuz tabloya rağmen, artışın oranı yalnızca yüzde 5,6’dır”

İlk sıraya yükseldi

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Diriliş Ertuğrul küresel fenomen haline dönüştü 'Müslümanların Taht Oyunları' Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Mansur Yavaş sağlık çalışanlarına kıyak yaptı! Nikah işlemleri ücret olacak
Adıyaman'da 27 ev karantinaya alındı
Gökbel Dağı'ndaki yangına boru tamir etmek isteyen baba-oğul neden olmuş
Hürmüz Boğazı'nda sıcak saatler! İran, bir tankeri alıkoydu
Masterchef Arem nereli Arem Yüce instagram hesabı çoştu
AÖL sınav tarihleri 2020 AÖL 1. dönem güz sınav tarihleri
Yorumlar 21 yorum