BIST 1.393
DOLAR 8,18
EURO 9,74
ALTIN 457,45
HABER /  SAĞLIK

İtalya’da koronavirüs hastası kadın kangren oldu! 3 parmağı kesildi

İTALYA’da koronavirüs (Covid-19) teşhisi konulduktan sonra hastalığın damarlarını tahrip etmesi sonucu kangren olan 86 yaşındaki kadın, 3 parmağını kaybetti.

Abone ol

İtalya’da ismi verilmeyen 86 yaşındaki kadının koronavirüs olduktan sonra damarlarında ciddi hasar ve kan pıhtıları olarak bilinen tehlikeli tıkanmalar olduğu tespit edildi. Kangrenli parmakları kesmek zorunda kalan İtalya'daki doktorlar, hastanın durumunu koronavirüsün 'ciddi bir etkisi' olarak nitelendirdi.

Bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyonu

Uzmanlar, virüsün damarlarda tıkanıklığa neden olduğundan tam olarak emin olmadıklarını ancak koronavirüsle ortaya çıkan 'sitokin fırtınası' adı verilen bir bağışıklık aşırı reaksiyonunun olası sonucu olduğu yönünde görüş bildirdi. Bağışıklık tepkisi aşırı hızlanmaya başladığında, sağlıklı dokuya zarar verip hasar görmüş damarlarda kan basıncının düşmesine ve pıhtı oluşumunun artmasına neden olduğu belirtildi.

Başka vakalar da var

İtalya’daki vakanın benzeri koronavirüs etkilerinin dünyanın başka yerlerinde nadir de olsa rastlandığı ifade edilirken, NHS'nin araştırma kolu olan Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü'nde çalışan Profesör Graham Cooke konu hakkında yaptığı açıklamada Covid'in birden fazla sistemi içeren bir hastalık olduğunu ifade etti.

Hastaların yüzde 30'u kan pıhtısı problemi yaşadı

Doktorlar, kan pıhtılaşma sorunları olan önemli miktarda Covid-19 hastası fark ettiklerini ve bunun da hastalığın hem vasküler hem de solunum yolu enfeksiyonu hastalığı olduğu endişesini uyandırdığını belirtti. King's College London'dan Profesör Roopen Arya, Mayıs 2020 ayında koronavirüs hastanesindeki hastalarının yüzde 30'unda kan pıhtıları problemi olduğunu açıkladı.

ÖNCEKİ HABERLER
Muğla'da iğrenç olay! Anne sustu öz kızını yıllarca taciz etti: Odamda 1,5 ay...
Bölgede sıcak gelişme! Hindistan ve Çin anlaştı
Seçim barajı değişiyor! İttifaka girmeyen partinin seçim barajı düşürülüyor
Dolarda yeni senaryo! Fon yöneticisi Işık Ökte uyardı inanılmaz kötü olur
Galatasaray'da Marcao krizi: Eşim buradan ayrılmak istiyor artık bıktık
İzmir’de 'orta hasarlı' denilen 2 binaya 5 ay sonra 'az hasarlı' raporu verildi
Nadal'a maç sırasında hakaret! Herkes şaştı kaldı
Çankırı'da Şabanözü Kaymakamı Mehmet Zahid Uzun'dan kötü haber
Çorum'da bankadan arandığını sandı dolandırıcılar 50 bin lirasını kaptırdı
Çin aşısının etkinliğiyle ilgili çarpıcı araştırma! Saygın tıp dergisi Lancet sonuçları yayınladı
Yorumlar