BIST 1.393
DOLAR 8,18
EURO 9,74
ALTIN 457,07
HABER /  DÜNYA

İtalya’da 3. Conte dönemi için çoğunluk sağlanamadı

İTALYA Temsilciler Meclisi Başkanı Roberto Fico, istifa eden Başbakan Giuseppe Conte’nün 3’üncü dönemi için yeterli çoğunluğun sağlanamadığını aktardı.

Abone ol

İtalya'da hükümet ortaklarından Italia Viva (Iv) partisinin koalisyondan çekilmesinin ardından başlayan siyasi kriz, koalisyon hükümetinin parlamentonun her iki kanadından da güvenoyu almasına rağmen çözülememiş ve Başbakan Giuseppe Conte ve hükümeti istifalarını sunmuştu.

Başbakan Conte'nin istifasını sunmasının ardından Parlamento'daki partilerle istikşafi görüşmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Temsilciler Meclisi Başkanı Roberto Fico’ya Conte başbakanlığında parlamentoda yeniden çoğunluk sağlanması için koalisyon ortaklarıyla görüşme görevi vermişti.

“Çoğunluğa hayat verecek bir imkan sağlayamadım''
Cumhurbaşkanlığı Sarayı Quirinale'ye çıkan Meclis Başkanı Fico, Cumhurbaşkanı Mattarella ile 40 dakika süren görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "Mevcut durumda taraflar arasındakı mesafe nedeniyle yeni bir çoğunluğa hayat verecek bir imkan sağlayamadım.” dedi.

İtalya'da erken seçim sinyali
Cumhurbaşkanı Matterrella ise yaptığı açıklamada, "İstikşafi görüşmeler ışığında siyasi temelde tek hükümet olanağı olarak ortaya çıkan mevcut koalisyon hakkında Meclis Başkanı'nın yürüttüğü çoğunluk tetkik çalışması olumsuz bir sonuç verdi.” ifadelerini kullandı.

İtalya'nın önünde iki seçenek olduğunu vurgulayan Mattarella, "Ya içinde bulunduğumuz sağlık, sosyal ve ekonomik büyük aciliyetlerin üstesinden gelebilecek yeni bir hükümete ivedikle hayat vermek ya da acilen erken seçim ilan etmek.” dedi.

“Siyaset üstü üst düzey birini atamayı planlıyorum''
Seçim sürecinin, ülkenin içinden geçtiği kritik koronavirüs salgını koşulları ile siyasi takvimdeki önemli yasama görevlerini en az 4-5 ay sekteye uğratacağını ve seçim çalışmalarının pandemiye olası negatif etkilerini vurgulayan Mattarella, "Ertelenemez acil durumlarla yüzleşecek bir hükümet kurulması için en kısa sürede siyaset üstü üst düzey birini atamayı planlıyorum." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı, Draghi'yi kabul edecek
Cumhurbaşkanlığı Sarayı tarafından yapılan açıklamada, Avrupa Merkez Bankası eski Başkanı Mario Draghi'nin TSİ 14.00'de Cumhurbaşkanı Matterella tarafından kabul edileceği bildirildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Artvin'de su şebekesini onarmak için girdiği çukurda toprak altında kaldı
Gramaj hilesi 'aldatıcı ticari uygulama' kapsamına alındı
Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor! Yasaklar esnetilecek mi?
Hatay'da rus ruleti dehşeti! Kanlar içinde kaldı
Erol Bulut'u bombaladılar: Altay olmasa 5 yerdi Fenerbahçe
Arsenal 9 kişi kaldı 7 maç sonra yıkıldı
Fed/Kaplan: Ekonomik toparlanma için yeni mali destek gerek
Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan siyaseti bırakırsa ne yapacağını açıkladı
İstanbul Boğazı'nda av yasağı kalktı, ilk hamsiler balık haline geldi
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu! İşte yeni anayasanın detayları
Yorumlar