BIST 8.039
DOLAR 27,16
EURO 28,96
ALTIN 1.683,79
HABER /  POLİTİKA

İşte Şenerin partisinin adı

AK Parti'den ayrılan Şener, parti kurma hazırlıklarını tamamladı. Bugün de startı verdi, İçişleri bakanlığına dilekçeyi verdi.

Abone ol

AK Parti'den ayrıldıktan sonra uzun bir süredir Yeni Oluşum Hareketi adı altında parti kurma çalışmalarını sürdüren, Devlet eski Bakanı ve Başbakan eski Yardımcısı Abdüllatif Şener, beklenen partiye startı verdi...

DİLEKÇE VERİLDİ

Eski bakanlardan Abdüllatif Şener'in de kurucuları arasında yer aldığı partinin kuruluş dilekçesi, İçişleri Bakanlığına verildi.

Partinin kurucu üyelerinden Avukat Mehmet Erşahin, Eski Vali Abdülkadir Sarı, Yasemin Öney Cankurtaran ve Sinan Kolcu, İçişleri Bakanlığına geldi.

PARTİNİN ADI BELLİ OLDU

Edinilen bilgiler göre, Şener'in kurduğu partinin adı “Türkiye Partisi” olarak belirlendi. Partinin kurucuları arasında AK Parti'den ayrılan Yozgat Milletvekili Mehmet Yaşar Öztürk ile eski DYP ve DP yöneticileri de bulunuyor.

ABDÜLLATİF ŞENER LİDER OLARAK VATANDAŞA SESLENDİ. ŞENER KONUŞMASINDA RESMEN ŞOV YAPTI... HABERİN DEVAMINDA...

[PAGE]Bugün partisinin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı'na ileten Şener, kamera karşısına geçti ve 'Türkiye Partisi'nin yol haritasını anlattı.

Saat 14'de mikrofon başına geçen Abdüllatif Şener, coşkulu bir üslupla kendisini izlemeye gelenlere hitap etti.

 

İŞTE ABDÜLLATİF ŞENER'İN YENİ
PARTİSİNİN AMBLEMİ...

Şener, "Türkiye Partisi bütün insanlarımızı kucaklamak, kimseyi ötekileştirmemek üzere kurulmuştur. Tarihi 25 Mayısı kazıyoruz" dedi.

Bu partiyi kurmak için gönül birliği yaptıklarını kaydeden Şener, "Biz 25 Mayıs'ı Türkiye Partisi'nin kuruluş günü olarak seçtik" diye konuştu.

Şener'in açıklamalarından satırbaşları;

"Yeni bir siyaset inşa edeceğiz. Yeni bir siyaset tarzı ortaya çıkarcağız. Gençlerin önünü açacağız. Genç bir nüfusa sahip geleceğe umutla bakan Türkiye partisi, genç bir parti olarak kurulmuştur."

KADINLARIMIZI SİYASETE DAVET EDİYORUZ

"Kadınlarımızın siyasete katılımını artıracağız. Kadınlarımızı siyasete davet ediyoruz. Siyasetin kenarında, köşesinde bırakılan gençlerimizi siyasete davet ediyorum. Gençlerimizin heyecanı siyaset arayışıdır, İşte Türkiye partisi... Tüm Türkiye'yi kucaklıyor..."

Uzunca süredir partileşme sürecini birlikte yaşıyoruz. 'Yeni bir partiye Türkiye'nin ihtiyacı' vardır diyoruz. Bu partiyi kurmak için gönül birliği yaptık. Biz 25 Mayıs'ı Türkiye partisinin kuruluş günü olarak seçtik. Çünkü geçmişte 25 Mayıs bizim bundan sonra atacağımız adımların köşe başlarına işaret etmektedir. Neler oldu 25 Mayıs'ta?"

NEDEN 25 MAYIS SEÇİLDİ?

"- Bir Türk 25 Mayıs 1995’te dünyanın en yüksek tepesi olan Everest tepesine çıktı.

- 1944’te bu ülkede milli sanayi vardı, Türkiye’de Nuri Demirağ tarafından uçak fabrikası kuruldu. Bu fabrika uçağını üretti, milli sanayimizin yolcu uçağı ile ilk yolculuk İstanbul’dan Ankara’ya 25 Mayıs 1944’te gerçekleştirildi

- Son yüzyılını Osmanlı devleti yarı sömürge olarak geçirdi. TC kurulmuş ama Osmanlı’nın borçlarını devralmıştır. 1955 yılının 25 Mayıs'ında TC Osmanlı’nın borçlarının son taksidini ödemiştir."

NİYETİMİZ HİZMET VE DÜRÜST SİYASET

"Bugün Türkiye yeni bir partiyle kucaklaşıyor. Açıkçası Türkiye, 'Türkiye Partisi'yle tanışıyor. Ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Niyetimiz hizmettir ve dürüst siyasettir.

Allah bizden hep iyilikler ve güzellikler sadık olmasını nasip etsin inşallah. Bu parti yeni bir partidir. Bu kadro yepyeni bir kadrodur, genç bir kadrodur. Yeni bir siyaset tarzı için, Türkiye için, ülkemiz ve halkımız için bir araya gelmiştir."