BIST 10.471
DOLAR 32,49
EURO 35,06
ALTIN 2.435,06
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

İşte internet düşmanı ülkeler

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, internet düşmanı ülkelerin listesini yayımladı

Abone ol

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, ”internet düşmanı” olarak nitelendirdiği, internetin sansürlendiği 13 ülkenin listesini yayımladı.

Basın özgürlüğünü savunan örgütün yayımladığı listede, Suudi Arabistan, Belarus, Myanmar, Çin, Kuzey Kore, Küba, Mısır, İran, Özbekistan, Suriye, Tunus, Türkmenistan ve Vietnam yer alıyor.

RSF'nin açıklamasında, listede geçen yıl yer alan 3 ülkenin çıkarıldığı belirtildi. Açıklamaya göre RSF'nin internetin artık sansürlenmediğini belirlediği Libya, Maldiv Adaları ve Nepal, artık “internet düşmanı” değil. Daha önce listede yer almayan Mısır, bu yıl “internet düşmanları” arasına girdi.

RSF'nin açıklamasında, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in internet konusundaki tavrının endişe verici olduğu ve Mısır'da internetteki yazılarında ülkede demokratik reform yapılmasından yana olduklarını ifade eden 3 kişinin tutuklanarak hapse atıldığı kaydedildi.

Açıklamada, internet kullanıcıları, örgütün “www.rsf.org” adresindeki sitesinde yarın başlayacak ve çarşambaya kadar sürecek “sansüre karşı eylem”e katılmaya davet edildi.