BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  GÜNCEL

Karaoğlana üst düzey uğurlama

Hükümet Ecevit'in cenazesinin nereye gömüleceği konusunda yasal engelleri kaldırıyor

Abone ol

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in, ailesinin isteği doğrultusunda Devlet Mezarlığına gömülmesine imkan veren yasa değişikliğinin, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını bildirdi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'i kaybetmenin derin üzüntüsü içinde olduklarını belirterek, bir kez daha ailesine ve millete baş sağlığı diledi.

Ecevit'in, merhuma yakışan bir törenle defnedilmesi konusunda alınması gereken tedbirleri ele aldıklarını belirten Bakan Çiçek, ''Ailesiyle temasa geçilerek, ailenin tercihlerini de dikkate alarak alınması gereken tedbirleri ele aldık'' dedi.

Cenazenin 11 Kasım Cumartesi defnedileceğini kaydeden Çiçek, şunları söyledi: ''Cenaze bize bildirildiği gibi Cumartesi defnedilecektir. Onunla ilgili ne gerekiyorsa Hükümet olarak yapmak istiyoruz. Bununla ilgili maalesef mevzuat boşluğu var. Bunun giderilmesi gerekiyor. Ailesinin genel tercihi, cenazenin devlet mezarlığına defnedilmesidir. Bu konuda 6 Kasım 1981 tarihinde çıkarılmış 2549 sayılı bir yasa vardır. Bu yasa, maalesef bu defne imkan vermemektedir. Onun için bugün Hükümet olarak bir yasa tasarısını sevk ediyoruz, imzaya açtık. Cumartesi gününe kadar bunun komisyonda ve Meclis'te umut ediyoruz ki bütün parti gruplarımız, milletvekillerimiz aynı hassasiyet içinde kısa sürede yasalaştıracaktır.

Bu yasa çıktığı andan bu defin için yasal engel ortadan kalkmış olacaktır. 2549 sayılı yasanın 1. maddesi, cumhurbaşkanları, devlet başkanları ve Cumhuriyetin kuruluşuna hayat veren Ulu Önder Atatürk'ün en yakın silah arkadaşları olan İstiklal Harbi komutanları için Ankara'da devlet Mezarlığı'na defin imkanı getirmektedir. Getireceğimiz bu düzenleme ile bu defin mümkün olacaktır. Bundan sonraki başbakanlar açısında da istiyorlarsa buraya, istiyorlarsa ailelerinin yakınlarının istediği başka bir yere gömüleceklerdir. Bununla ilgili düzenlemeyi süratle yapıyoruz.

İkincisi, biz yine ifade ettiğim gibi, bir devlet töreniyle merhumun cenazesinin kaldırılmasını arzu ediyoruz. Bunun için de bir yönetmeliğin süratle çıkarılması gerekmektedir. Bununla ilgili hazırlıklar Başbakanlıkta ilgili kurumlarca yapılmıştır. Devlet Cenaze törenleri adı altında bir yönetmeliği de çıkarmış oluyoruz. Burada da resmi bir tören düzenlenecek. Polis birliği refakatinde...

Bunun ayrıntıları bu yönetmelikte düzenlenmektedir. TBMM'nin İç Tüzüğü'nün 59. maddesine göre, yarın merhumun hatırasına izafeten onu saygıyla anmak üzere, TBMM'de özel bir gündem oluşturulacaktır. İç Tüzüğün 59. maddesi buna bu imkanı vermektedir. Başbakan Yardımcımız Mehmet Ali Şahin, Meclis'te bir konuşma yapacaktır. Ardından, Meclis'teki partilerimiz de hissiyatlarını ifade etme açısından bir iç tüzük imkanı ortaya çıkmış olacaktır. Dolayısıyla, merhumun en iyi bir şekilde ebediyete uğurlanması açısından gerekli hazırlıkları, hem mevzuat olarak hem de alınması gereken diğer tedbirler olarak bugün kararlaştırdık. Partisiyle ve ailesiyle işbirliği içinde bunu gerçekleştirmiş olacağız.''