BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Denizbanktan Osmanlı sergisi

Denizbank'ın 36 Osmanlı padişahı portresinden oluşan Osmanlı Sultanları Sergisi açıldı.

Abone ol

Denizbank'ın, 36 Osmanlı padişahı ve Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin babası Ertuğrul Gazi'nin portrelerinden oluşan ''Osmanlı Sultanları Sergisi'' açıldı.

Topkapı Sarayı Has Ahırlar Sergi Salonundaki açılışta konuşan Denizbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Dexia İcra Kurulu Üyesi Dirk Bruneel, evrensel bankacılık gereği uluslararası düşünüp yerel hareket eden Dexia'nın, kültür ve sanat alanındaki faaliyetlerini de aynı felsefeden hareketle yürüttüğünü söyledi. ''Biz bu etkinlikleri sosyal sorumluluk anlayışından da öte, bir iş ve yaşam felsefesi mantığı ile yürütüyoruz'' diyen Bruneel, bu bakış açısıyla faaliyette bulundukları coğrafyaların kültürel ve sanatsal açıdan gelişimine katkıda bulunan projelerin içinde yer almaya özen gösterdiklerini anlattı.

Osmanlı Sultanları Sergisi'ne de destek verebiliyor olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Bruneel, şunları söyledi: ''Daha önce de altını çizdiğimiz gibi, biz bu ülkeye çok uzun yıllar hizmet etmeye geldik. Bu hizmetimiz sadece finansal alanla da sınırlı kalmayacak. Denizbank sayesinde kültür ve sanatın toplumsal tabana yayılmasına katkı sağlayan bu ve benzeri projelere önümüzdeki dönemde destek verebilmekten mutluluk duyacağız.''

Denizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş de ''Amacımız, geçmişimizi, yani bize ait olanı tanımayı, anlamayı, anlatmayı, üzerinde düşünmeyi sağlamaktı'' dedi. Geçmişi tanımadan güçlü bir gelecek kurulamayacağını belirten Ateş, serginin de bu misyondan hareketle ortaya çıktığını anlattı.

Ressam Ertuğrul Ateş tarafından çizilen, dünya tarih sahnesinde iz bırakan 36 Osmanlı padişahı ve Ertuğrul Gazi'nin portreleri, aynı zamanda Deniz Kültür tarafından kitap haline getirildi. Kitapta, portrelerin yanı sıra İlber Ortaylı, Alpay Kabacalı, Akgün Akova, Zülfü Livaneli, Nebil Özgentürk, Murat Belge, Hakkı Devrim, Sunay Akın gibi isimlerin Osmanlı sultanlarını anlatan yazıları yer alıyor. 12 Kasım tarihine kadar açık kalacak sergi, 15-25 Kasım tarihlerinde Ayasofya Müzesinde, ardından da Ankara'da sanatseverlerle buluşacak.