BIST 11.065
DOLAR 33,01
EURO 35,97
ALTIN 2.570,63
HABER /  GÜNCEL

Türk tasarımcının büyük başarısı

ABD'de moda tasarımcısı olarak çalışan Hatice Koray'a tasarım dalında büyük ödül

Abone ol

ABD'nin çocuk giyimi sektörünün lider dergilerinden “Earnshaw's” dergisinin okuyucularının internette yaptıkları oylama sonucu, Koray'ın tasarımcısı olduğu firma “Beetlejuice London” tasarım dalında “Ernie Ödülü, En
İyi Avrupa Markası”(The Earnie Award, Best European Brand) ödülünü kazandı.

16 Ekim tarihinde düzenlenen ödül gecesinde ödülü çalıştığı şirket adına alan Hatice Koray, bu firmada yaklaşık altı yıldır çalıştığını ve başarısının sırrının çok çalışmak olduğunu söyledi.

ABD'ye gelmeden önce Türkiye'de çocuk giysileri markası Panço için tasarım yaptığını belirten Koray, eşiyle ABD'ye geldikten sonra tesadüf eseri çalışmaya başladığı Beetlejuice firmasının kısa sürede tek tasarımcısı olmuş.
Gece yazıldığı kurslar sayesinde elle çizim yapmak yerine çağın şartlarına uyarak bilgisayarda tasarım yapmayı kısa sürede öğrenen Koray, çok çalışmanın ve sevdiği işi yapmanın bu ödülü almalarında en önemli rolü oynadığını belirtiyor.

Koray'ın 0-14 kız bebekleri ve kız çocukları için hazırladığı kıyafetler sayesinde Beetlejuice firması, ABD'deki Oilily, Kenzo, Diesel Kids, Miss Grant ve Pampolina gibi diğer Avrupa markalarını geride bırakarak Earnshaw's Dergisi okurları tarafından En İyi Avrupa Markası ödülüne layık görüldü.

Hatice Koray'ın her sezon başında hazırladığı koleksiyondan örnekler New York Javits Sergi Salonunda sergileniyor ve daha sonra koleksiyondan parçalar firmanın ABD'nin tüm eyaletlerinde bulunan mağazalarında satışa sunuluyor.

Koray'ın Beetlejuice için hazırladığı kıyafetler ayrıca Macy's, Bloomingdale ve Nordstorm gibi mağaza zincirlerinde de satılıyor.

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden mezun olan Hatice Koray, kız çocuklarına yönelik kıyafet tasarımlarında daha çok renkli ve el işine yönelik tasarımlara ağırlık veriyor ve kumaşlar Hindistan'dan geliyor.