BIST 10.471
DOLAR 32,60
EURO 35,01
ALTIN 2.445,18
HABER /  GÜNCEL

İstanbul'da Kur’an Kursu’nda 8 yaşındaki erkek öğrenciye cinsel istismar

İSTANBUL Sultangazi'de İsmailağa Cemaati’ne bağlı İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu’nun (İDDEF) Kur’an Kursu’nda eğitim gören 8 yaşındaki erkek bir öğrencinin nitelikli cinsel istismara uğradığı ortaya çıktı. Mahkeme, kurs hocasına 39 yıl hapis cezası verdi. Sanık ise, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

Abone ol

Kus ve yurtlarda yaşanan çocuk istismarlarıyla ilgili davalardan birinden de daha karar çıktı. İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya göre, 2006 doğumlu N. S.’nin ailesi, çocuklarının Kur’an öğrenmesi için yakınlarında bulunan bir kursa gönderme kararı aldı. Halk TV'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre, Sultangazi Sultançiftliği’nde 3 katlı bir binadan oluşan kurs, İDDEF’e bağlı faaliyet gösteriyordu. Kimi dönem 100’e yakın öğrencinin bulunduğu kursta N. S. de 2014 yılının eylül-aralık dönemi gitti.

Haberi duyunca yaşadıklarını anlattı

Dava dosyasına göre N. S., kursa başladıktan birkaç gün sonra, kendisi ve arkadaşlarına Kur’an öğreten Gökhan Altun’un (34) nitelikli cinsel istismarına uğradı. Küçük çocuğa yönelik istismarın, 8 yıl sonra dava konusu olması ise, bir başka istismar olayının televizyonda haber olması ile başladı. Annesinin, cinsel istismara maruz kalan bir kız çocuğunun haberini izlediğini fark eden N. S. odaya geldi. N. S. annesine, “Sana bir şey söyleyeceğim” dedi. Kardeşinin odadan çıkmasını isteyen N. S., yaşadıklarını annesine, dakikalar önce izlediği habere gönderme yaparak, “Bana da oldu” diyerek anlatmaya başladı.

Kim yaptı sorusuna ‘İDDEF’ cevabı

Annenin, kim yaptı sorusuna, çocuğun yanıtı yalnızca “İDDEF…” olabildi. Bu esnada ağlamaya başlayan N. S.’yi sakinleştirmek için annesi yoğun bir çaba gösterdi. Anne, olayı öğrendikten birkaç gün sonra nasıl bir adım atacağını düşünmeye başladı. Anne, iki çocuğunu da psikiyatriste götürme kararı verdi. N. S., uğradığı istismarı tüm detayları ile psikiyatriste anlattı.

Psikiyatrist gün gün takip etti

Psikiyatrist, anneye “Hemen şikâyette bulunun” dedi. 39 yaşındaki anne evine döndükten sonra görüştükleri psikiyatrist kendisini aradı ve şikâyette bulunup bulunmadıklarını sordu. Annenin, “Henüz bulunmadım” yanıtı üzerine psikiyatrist olaya ilişkin ihbarda bulundu. Polis ekipleri, savcılık talimatı ile harekete geçti. Aile ile temasa geçen polisler, bu kez şüphelinin izini sürmeye başladı.

Mezarlıklar Müdürlüğü'ne geçmiş

Ancak, şüpheli Gökhan Altun’un izini bulmak pek de kolay olmadı. Polisler, İDDEF ile temasa geçtiklerinde “Bu kişi çocuklara yönelik istismarda bulunduğu için ilişkimizi kestik” bilgisini aldı. Altun’un, Çekmeköy Mezarlıklar Müdürlüğü’nde çalıştığını öğrenen polisler bu kişiye telefonla ulaştı. Altun, kendisini arayanların polis olduğuna inanamadı. Polisler, karakol içinde görüntülü aradıklarında bu kişi teslim olacağını söyledi. Sultanbeyli’ndeki bir polis merkezine teslim olan Altun, soruşturmayı yürüten Sultangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin gelip kendisini almalarını bekledi.

Ekip otosundaki sözleri tutanakta

Altun ekip otosuna bindirildikten sonra, iddiaya göre, burada suçunu itiraf etti. Altun’un "Bir cahillik yaptım, ölmek istiyorum, beni vurun öldürün" yönündeki sözleri, polis memurları Y. D. ve N. S. tarafından tutanak altına alındı. Tutanakta, bu kişinin, N. S. dışında 3-4 çocuğu daha istismarda bulunduğu yönündeki ifadeleri de yer aldı.

'Karakolda işkence gördüm'

Gözaltına alınan Gökhan Altun, geçen 31 Mart’ta tutuklandı. Yargılaması tutuklu bir biçimde yapılan Altun ise yaptığı savunmada, kendisine yönelik suçlamaların gerçeği yansıtmadığını belirtti. Altun, karakolda işkence gördüğünü bu nedenle karakol ifadesinin dikkate alınmaması gerektiğini kaydederek “Ben kesinlikle suçumu itiraf etmedim, böyle bir beyanda bulunmadım” dedi. Olayın geçtiği İDDEF’e bağlı kursta, eğitmenliğin yanı sıra temizlik işlerini de yaptığını anlatan Altun “Mağdurun annesi ve babasıyla da defalarca karşılaştık. Vicdanlarına sesleniyorum: Bende bugüne kadar böyle bir davranış görmüşler mi söylesinler ben kesinlikle mağdura yönelik böyle bir eylemde bulunmadım” dedi.

O sözler duruşmaya damga vurdu

N. S., ise mahkemede, psikolog eşliğinde yaptığı anlatımda kendisine yönelik istismarı tüm detayları ile anlattı. Altun’un, namaz kıldıkları odanın kapısını kilitleyerek kendisini istismar ettiğini anlatan N. S., bu kişinin kendisine "Kimseye anlatma. Seni öldürürüm. Derslerden sana eksi veririm" dediğini anlattı. N. S.’nin annesine söylediği ve bu kişinin de mahkemede anlattığı cümleler ise duruşmaya damga vurdu. Anne, çocuğunun, başına gelenleri kendisini anlattıktan sonra "Anne Allah yok. Allah olsaydı, Allah’ın evinde kimse bana böyle bir şey yapamazdı" dediğini anlattı.

Ceza en üst sınırdan verildi

Yapılan yargılama sonrası mahkeme kararını verdi. Mahkeme, Altun’a, 12 yaşından küçük çocuğa yönelik nitelikli cinsel istismar suçundan, üst sınır olan 30 yıl hapis cezası verdi. Altun’a ayrıca, kişiyi hürriyetinden alıkoyma suçundan da 9 yıl hapis cezası verdi. Sanık avukatları, kararı İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı.

Kamu yararına çalışan dernek statüsü aldı

Bu arada, İDDEF’in sitesinde yer alan bilgilere göre, federasyonun temeli, İsmailağa Cemaati’nin geçen yıl vefat eden lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun önerisi ile 2004’te atıldı. 2009’a gelindiğinde 45 derneğin bir araya gelmesi ile federasyon kuruldu. 55 ülkede faaliyet gösteren İDDEF, Cumhurbaşkanı Erdoğan kararıyla 29 Kasım 2022’de ‘Kamu yararına çalışan dernek’ statüsü elde etti.