BIST 10.740
DOLAR 32,83
EURO 35,17
ALTIN 2.490,71
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

İstanbul'da koronavirüs en çok taksicileri vurdu iş yapamıyorlar

İSTANBUL'da taksiciler koronavirüs nedeniyle iş yapamaz oldu. Kentin en kalabalık yerleri bile boş kaldı, taksiciler mazot parası bile çıkartamadıklarını söyleyerek duruma isyan etti.

Abone ol

İstanbul'da Corona virüs nedeniyle vatandaşların evlerinden çıkmaması üzerine taksi kullanımında düşüş yaşandı. Plaka kiralayan taksiciler, yolcu alamadıkları için para kazanamadıklarını ve plaka kiralarını ödeyemediklerini, tek-çift plaka uygulamasının da işlerini zorlaştırdığını söylediler.

"Çalışmaya mecburum"

Kadıköy Göztepe’de cadde üzerinde yolcu bekleyen taksicilerden biri, “Corona virüs nereden çıktıysa 10-15 gündür çalışamıyoruz. 1 tane veya 2 tane iş alıyoruz. O işlerle kapatıyoruz ama  bakıldığında çalışmak mecburiyetindeyiz. Araç sahiplerinin veya galerilerin bize yardımcı olmalarını, devletin bize destek olmasını istiyoruz. Mecburum, 4 tane torunum var. Onlara bakmak mecburiyetindeyim. Evim kira. 7 nüfusum ben, çalışmaya mecburum. 64 yaşındayım. 1-2 tane yolcu alıyoruz. O da arabaya kira mı verelim veya plaka sahibine mi verelim onu da bilmiyoruz.” dedi.

"Mazot parası dahi çıkaramıyoruz"

Bir başka taksi şoförü ise, “Corona virüs nedeniyle işlerimiz yüzde 90’a kadar düştü. Mazot parası dahi çıkaramıyoruz. Şoförlerin yevmiyesi çıkmıyor. Plaka sahiplerine kira veremiyoruz. Dün itibariyle tek çift uygulamasına geçildi. Bu bence işleri daha da fena hale getirdi. Her an için kontak kapatabiliriz. Virüsten dolayı ne kadar tedbir alsak gelen yolcunun ne olduğunu bilmiyoruz.” diye konuştu.