BIST 1.445
DOLAR 8,29
EURO 10,08
ALTIN 490,32
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

İstanbul'da 2 babalı problemi çözdü: Olanları anlayacak yaşta değil

Demirören Haber Ajansı

İSTANBUL'da Ercan Akkaş, imam nikahlı eşi Seda Kurt'u öldürünce 3 yaşındaki H.S. ortada kaldı. Ercan Akkaş'tan olan H.S.'nin nüfus kaydı annesinin 18 yıldır kayıp olan ilk eşi Özcan Kurt'un üzerineydi. Anneanne Bedia Akar, 1,5 yıldır sürdürdüğü vasilik davasını kazandı.

Abone ol

Seda Kurt'un şu an 21 yaşındaki oğlunun babası olan Özcan Kurt, 18 yıl önce ortadan kayboldu. Kurt da Ercan Akkaş ile dini nikahlı yaşamaya başladı. Çiftin bu beraberlikten bir kız çocuğu oldu. H.S. adı verilen kız çocuğu, Seda Kurt'un kayıp resmi nikahlı eşinin nüfusuna kaydedildi. Ancak Ercan Akkaş, 3 Kasım 2019 tarihinde Seda Kurt'u bıçaklayarak öldürüp, kaçtı.

Akkaş sırra kadem basarken, şu an 3 yaşında olan küçük kıza anneanne Bedia Akar (60) sahip çıktı. Bedia Akar, torununa vasi tayin edilmek için Küçükçekmece 4’üncü Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Akar, davada, kızını öldüren, torununun biyolojik babası Ercan Akkaş'ın aradan geçen süreye rağmen yakalanamadığını, nüfus kayıtlarında baba olarak yer alan Özcan Kurt’un ise 18 yıldır kayıp olduğunu bildirdi.


Mahkeme 18 yaşına gelene kadar anneanneyi vasi tayin etti
Mahkeme, Özcan Kurt'un nüfus kayıtlarında sağ görünmesi nedeniyle velayetin babada olduğuna dair karar vererek, anneannenin talebini reddetti. Velayeti kayıp babada olması nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanamayan, resmi işlemleri yaptırılamayan torunu için mücadelesinden vazgeçmeyen anneanne bir televizyon programı aracılığıyla kayıp Özcan Kurt’un yakınlarına ulaştı. Ailenin oğulları hakkında geçen yıl gaiplik kararı aldığını öğrenince de Küçükçekmece 2’nci Sulh Hukuk Mahkemesi’nde 2'nci kez dava açtı. Mahkeme de küçük kızın veasyet altına alınmasına karar vererek, 18 yaşına gelene kadar anneanne Bedia Akar’ı vasi tayin etti.


"Hastanelik durumu olduğunda müdahale edilemiyordu"
Karara çok sevindiğini bildiren Badia Akar, “Torunumun kimlikteki babası sağ göründüğü için onun adına hiçbir işlem yapılamıyordu. Sonunda babanın ailesine ulaştık, gaipliğini çıkardık. Davalar, dosyalar, mahkemeler, hukuk mücadelesi, psikolog, psikiyatrist, polis araştırması derken 1.5 yılın sonunda H.S.’nin vasiliğini aldım. Bu bizim için bir zaferdir. Küçük torunum genç yaşta hayatın yükünü omuzlarına almış fakat eğilmeyen bir ağabeyi ve onun için mücadele eden yaşlı bir anneannesi olduğu sürece inadına yaşayacak, inadına büyüyecek. Şimdi bu vasiliği aldıktan sonra annesi-babasıymışım gibi bütün işlemleri yapabileceğim. Aylardır ona sağlık ocağında tedavi hakkını alamadım. Hastanelik durumu olduğunda müdahale edilemiyordu. Bugünden itibaren nüfusu, sağlığıyla, herşeyiyle annesi veya babası gibi ilgilenebileceğim” dedi.


"Olanları anlayacak yaşta değil"
Halen kırmızı bülten ile aranan ve gıyabında Bakırköy 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ömür boyu hapis istemiyle yargılanan Ercan Akkaş'ın bir an önce yakalanmasını isteyen Bedia Akar, “Elini kolunu sallayarak ortada dolaşmasını kabullenemiyorum. Torunum dört yaşına girmek üzere, annesini soruyor. Olanları anlayacak yaşta değil. İlerleyen zamanlarda bunları psikolog eşliğinde anlatacağız. Ama nasıl tepki göreceğiz bilmiyorum. Şu anda olayların nispeten farkında ama mutlu bir çocuk. Tek istediğimiz hayatının bu şekilde mutlu geçmesi” diye konuştu

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Balıkesir'de denizin dibi zindana döndü korkutucu hale geldi! Zamanımız kalmadı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Rus YouTuber video uğruna kalkıştığı işte canından oldu: 40 gün aç ve susuz kalmayı denedi
Bakan Adil Karaismailoğlu duyurdu! Türksat 5A yörüngesine ulaştı
Alman medya kuruluşu DW 'Payitaht Abdülhamid' dizisinin oyuncularıyla röportaj yaptı
Pendik'teki vahşet! Dambıllı eş cinayetine ağırlaştırılmış müebbet talebi
6 ay sonra normale dönüş! Yunanistan'da restoran ve kafeler yeniden açıldı
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Millet İttifakı 'ol' derse cumhurbaşkanı adayı olurum
Demba Ba: Oruç tutarsam oynamayacağımı söylemişlerdi
İletişim platformu BiP’e geçmek isteyenleri sevindiren haber
Fenomen medyumun kardeşi bıçaklanarak öldürüldü! Savunmaları pes dedirtti: Genç kızları...
Hindistan'daki hayvanat bahçesinde 8 aslan koronavirüse yakalandı
Yorumlar