BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  GÜNCEL

İstanbul metro istasyonlarında ölçüm korkuttu vatandaşlara önemli uyarı

Metro duraklarında öksürmeye başlayınca hava kirliliği ölçümü yapan Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, ölçüm cihazı ile istasyonların 3 kat daha kirli olduğunu tespit etti. Prof. Kadıoğlu "Toza karşı hassasiyeti olan metroya maskeyle binsin" çağrısı yaptı.

Abone ol

Metro duraklarında öksürmeye başlayınca hava kirliliği ölçümü yapan Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, ölçüm cihazı ile istasyonların 3 kat daha kirli olduğunu tespit etti. Prof. Kadıoğlu "Toza karşı hassasiyeti olan metroya maskeyle binsin" çağrısında bulundu.

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun önceki gün paylaştığı ölçümlere göre, metrolarda hava kirliliği yüksek seviyelerde. Pazar günü Üsküdar’daki evinde el cihazıyla ölçüm yapan Kadıoğlu, PM (Partikül madde) 2,5 oranının 23 olduğunu saptadı. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre PM 2.5 ortalamasının 25 mikrogram/metreküpü geçmemesi gerekiyor.

Üsküdar’daki Marmaray İstasyonu’na giden Kadıoğlu, istasyon girişinde tekrar ölçüm yaptı. Kadıoğlu, burada PM 2.5 oranının 25 mikrogram/metreküp, PM 10 oranının ise 34 mikrogram/metreküp olduğunu belirtti.

İstasyonda kirlilik oranı katlanıyor

Bu değerler DSÖ’nün seviyelerinin altında kalırken, istasyona inildiğinde ise kirlilik oranı 3’e katlandı. İstasyonda, PM 2.5 oranını; 87 mikrogram/metreküp, PM 10 oranını ise 124 mikrogram/metreküp olarak ölçen Prof. Dr. Kadıoğlu, vagon içinde de PM 2,5 seviyesinin 49 mikrogram olduğunu saptadı.

ÖNCEKİ HABERLER
İzmir'de TSK'deki FETÖ soruşturmasında 47 kişi için gözaltı kararı! 35'i muvazzaf
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan dikkat çeken S-400 açıklaması! Alınabilir ama...
Trabzonspor'dan golsüz prova
İki devin görüşmeleri başladı! 1 milyar dolarlık dev satın alma
Fındık fiyatları düştü! Bu bir oyun iddiası
Volkswagen Türkiye'de sektörü uçuracak
MEB düğmeye bastı! Okullara cep telefonu düzenlemesi
Fenerbahçe Eljif Elmas’ın Napoli'ye transfer olduğunu açıkladı
Dolar/TL haftaya yükselişle başlamıştı! İşte son durum
Yorumlar