BIST 10.657
DOLAR 32,15
EURO 34,94
ALTIN 2.432,13
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

İstanbul bir ayda yüzde 4 su tasarrufu yaptı! Ekrem İmamoğlu açıkladı

İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir ay önce yaptıkları 'tasarruf' çağrısının karşılık bulduğunu söyledi. İmamoğlu, bir aylık süreci işaret ederek 'Bu kadar zaman içerisinde yüzde 4’lük bir su tasarrufu sağladık' dedi.

Abone ol

Ekrem İmamoğlu, yağmur ve sonrasında kar yağmasına rağmen İstanbul’un kurak bir mevsim geçirdiğinin altını çizerek, “Yağmurun tesiriyle bugün baktığımızda barajlarda yüzde 30’u biraz aşan bir doluluk var. Ortalamasını söylüyorum. Yani Terkos'tan Ömerli’ye kadar birçok barajımızın seviyeleri bu oranda. Bu aslında yağmurun etkisi. Karın gösterdiği etki ile bu daha da yükselecek. Yağmış olan karın barajları etkisini belki 10 gün sonra görebileceğiz. O zaman da bu oranı sizinle paylaşacağız.” dedi.

Yüzde 4 tasarruf ne anlama geliyor?                                                                    İstanbul Su ve Kontrol Otomasyon Merkezi’nin (İSKOM) hizmete alım töreninde konuşan İmamoğlu, yaptıkları su tasarrufu çağrıları üzerine, kısa dönemde neredeyse yüzde 4 oranında bir su tasarrufunu elde ettiklerini ve bunun da günlük 150 bin metreküpün biraz üzerinde bir tasarruf anlamına geldiğini söyledi.

Vatandaşlara işbirliği çağrısı                                                                                İmamoğlu, “Birçok işletme kapalı ve buna göre de yorum yapılabilir ama biz bunu geçirdiğimiz son bir buçuk aya göre de yorumlayarak sizlerle buluşturuyoruz. Demek ki küçük tasarruflarla bile yol alabiliyoruz. Vatandaşlarımızı, süreçte işbirliğine davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İBB kurul oluşturdu                                                                                                İşbirliği oluşturmak adına, İSKİ Genel Müdürü ve İBB Genel Sekreteri’nin katılımıyla Su Tasarrufu Kurulu oluşturduklarını açıklayan İmamoğlu, bu kurulla ilgili şu bilgiyi verdi:

"İstanbulluya nasıl mesajlar vermemiz hususunda ön çıktılarını istiyorum diye de talimat verdim. Arkadaşlarımızın özellikle eğilecekleri, bir konu da şu; bu işin paydaşları var. Yani bu işin birinci paydaşı 16 milyon hemşerimiz. İkinci paydaşı özellikle çok yüksek su tüketimi yapan kurumlar, kuruluşlar, işletmeler, vesaire…"

Kurul ne yapacak?: Hemen hızlıca bunlara dair, belki ön bilgilendirme, ön uyarılar yapılması hususunda çalışmalar yürütecekler. Sadece bu mu? Değil. Bizim hepimizin evinde bir takım ortamlarda su ile ilişki kurduğumuz ortamlarda kullandığımız aparatlar, armatürler ne varsa, bunları üreten kurumlarla da kuruluşlarla da görüşme yapmalarını arzu ettim. Çünkü bu iş aslında biraz da oradan başlıyor, daha sonra mekanik tesisat işi ile uğraşan kurum ve kuruluşlarla devam ediyor. Yani bu bütüncül bir yolculuk.”

İmamoğlu ne demişti?

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda İmamoğlu, "Sevgili İstanbullular; Yağışsız, kurak bir yıl geçirdik. Kasım ayında yağmurlar mevsim normallerine göre %45 oranında az oldu. Suyumuzu israf etmeden, tasarruflu kullanmak zorundayız. Bazı basit önlemleri almanız çok verimli sonuçlar doğuracaktır. Lütfen bu bilgileri yayalım" sözlerine yer vermişti.

İmamoğlu'nun paylaştığı videoda su tasarrufu için 5 basit önlemin yer aldığı bilgiler şöyleydi:

>> Diş fırçalarken ve traş olurken suyu açık bırakmayın,

>> Banyo ve tuvaletlerde sifonu gereksiz çekmeyin, küçük rezervuarlarlı ürünleri kullanın,

>> Mutfak ve banyoda tasarruf sağlayan muslukları ya da suyun daha az ama şiddetli akmasını sağlayan mini tasarruf aparatlarını kullanmaya özen gösterin,

>> Dahili tesisatları ve banyo rezervuarlarını su kaçağı riskine karşı kontrol ettirin,

>> Ayrıca lavabo altlarındaki su giriş vanasını kısarak suyun akış şiddetini de azaltabilirsiniz.