BIST 9.693
DOLAR 32,54
EURO 34,63
ALTIN 2.500,99
HABER /  DÜNYA

İsrail tankları en az 5 kez yanlışlıkla kendi topraklarını vurdu

İsrail basınında yer alan habere göre İsrail tanklarının 7 Ekim'den itibaren Gazze Şeridi ve Lübnan topraklarına düzenlediği saldırılarda yanlışlıkla İsrail içine en az beş defa atış yaptığı bildirildi.

Abone ol

İsrail, hedef gözetmeksizin başta kadın ve çocuklar olmak üzere sivilleri hedef alıyor.

Gazze halkı, 7 Ekim'den bu yana bombaların altında yaşam mücadelesi veriyor.

Saldırılarda 30 bine yakın sivil yaşamını yitirirken İsrail, saldırılarına ara vermeden devam ederken bazen hedef şaşırıyor..

İsrail tankları kendi topraklarını vurdu

İsrail'in Haaretz gazetesinin haberine göre İsrail tankları, 7 Ekim'den itibaren en az beş defa yanlışlıkla İsrail bölgelerine ateş açtı.

Kuzeyde iki olayda tank ateşiyle İsrail tarafında evler hasar gördü.

Teğmen görevden alındı

İsrail-Lübnan sınırında Hanita isimli yerleşim yerine yanlışlıkla ateş açan ve burada bir evde maddi hasara yol açan tank müfrezesinin başındaki teğmen görevden alındı.

Diğer bir olay, ocakta Gazze Şeridi'ne en yakın kent olan Sderot'ta yaşandı. İsrail tankı, Sderot belediye binasını vurdu, binanın dış duvarı ve bir odada hasar meydana geldi.

İsrail tanklarının Gazze Şeridi çevresinde yanlışlıkla İsrail beldelerine ateş açtığı başka olayların da yaşandığı aktarıldı.

İsrail ordusu: Yanlışlıkla yapılan atışlar tek tek incelendi

İsrail ordusu ise yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi ve Lübnan sınırı çevresindeki çatışmalarda tankların "yanlışlıkla" ülke içine yaptığı atışların "sınırlı olduğunu, her bir dosyanın tek tek incelendiğini ve operasyonel dersler çıkartıldığını" belirtti.

Gazze'de can kaybı 30 bine dayandı

Öte yandan İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 12 bin 660’ı çocuk, 8 bin 570’i kadın olmak üzere 29 bin 954 Filistinli öldürüldü, 70 bin 325 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.