BIST 8.000
DOLAR 27,12
EURO 28,94
ALTIN 1.674,46
HABER /  GÜNCEL

İsrail basınından çok konuşulacak Kanal İstanbul çıkışı

İsrail basını, Kanal İstanbul'un bölgeyi yeniden şekillendireceğini, on milyarlarca dolar kazandıracağını ve Türk halkına yeni imkanlar sağlayacağını yazdı.

Abone ol

İsrail basınından Haaretz gazetesi, Kanal İstanbul projesinin bölgede büyük etki oluşturacağını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın projeyi gerçekleştirmek için harekete geçtiğini belirten gazete, "Erdoğan'ın Karadeniz'i Marmara Denizi'ne bağlayan ve İstanbul'a hakim bir kanal inşa etme hayalinin gerçekleşmesi bölgeyi değiştirebilir" görüşünü paylaştı.

"Türkiye on milyarlarca dolar kazanacak"

Kanal İstanbul projesinin İstanbul Boğazı'ndaki deniz trafiği nedeniyle daha önce 1990'larda gündeme geldiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın plan için ekonomik nedenler sunduğu, projenin çıktılarından birinin de istihdam olduğu bildirildi.

Haberde, "Uzmanlar, kanal trafiğinin ülkeye yılda on milyarlarca dolar kazandıracağını söylüyor. Kanal boyunca oluşan işletmeler, Türk halkına on binlerce yeni imalat ve hizmet işi sağlayacak" denildi.

"Moskova endişeli"

"Erdoğan'ın çılgın Kanal İstanbul projesi, Rusya'ya meydan okuyor" diyen gazete, 'kara mayını' olarak nitelendirdiği projenin hayata geçmesi halinde bölgenin 'sarsılacağını' ifade etti.

Bu görüşün gerekçesi, "Moskova'nın endişesinin ana nedeni Türkiye'nin Ukrayna'ya sahip çıkması değil. Moskova, (Karadeniz'de) bir çatışma sırasında batılı savaş gemilerine yeni bir rota verileceğinden endişe ediyor" şeklinde açıklandı.

Geçen hafta Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi'nde gençlerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul ile ilgili şunları söylemişti:

"Karadeniz'den ve Marmara tarafından gelen gemilerin oralarda bekleme veya beklememesi hepsi bizim kudretimizde. Bunun Montrö ile yakından uzaktan bir alakası da yok. Montrö, İstanbul Boğazı ile alakalı bir sözleşmeydi. Burada kendi bağımsızlığımızı, kendi egemenliğimizi tamamen tesis ettiğimiz bir eser kazandırıyoruz. Montrö ile yakından uzaktan alakası olmayan böyle bir Kanal İstanbul bizi çok daha huzurlu, rahat kılacaktır. Kanal İstanbul'umuzu İstanbul'umuza kazandırdığımızda İstanbul çok çok büyük bir zenginliğe kavuşmuş olacak, İstanbul Boğazı da çevrecilik açısından ciddi manada rahatlayacaktır."