BIST 5.125
DOLAR 18,81
EURO 20,49
ALTIN 1.166,59
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

İncir insanlık tarihi kadar eski

Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü Müdürü Ramazan Özkan incirin Anadolu'daki kültürünün, insanlık kültürü kadar eski olduğunu belirtti.

Abone ol

Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü Müdürü Ramazan Özkan, eski Yunan ve Mısır uygarlıklarında verimlilik sembolü olarak kabul edilen incirin Anadolu'daki kültürünün, insanlık kültürü kadar eski olduğunu belirtti.

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte özellikle tatil beldeleri yol güzergahlarında bulunan tezgahlarda satışına başlanılan taze incirin tarihteki yeri hakkında bilgiler veren Enstitü Müdürü Ramazan Özken, “İncirin botanik ismi ‘Ficus carica’dır. Adını Ege Bölgesindeki antik yerleşim alanı ‘Caria’dan alan incir Anadolu ve Ege'de binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Eski Yunan ve Mısır uygarlıklarında verimlilik sembolü olarak kabul edilen incirin Anadolu'daki kültürünün insanlık kültürü kadar eski olduğunu Herodotos MÖ 484 yılında yazdığı yazılarda belirtmiştir. Eski Yunanlılarda incir yapraklarının onur verici bir hediye olarak kabul edilmesi, incir yaprağından örülmüş taçların başlarda taşınmasının aşırı doğurganlık anlamına gelmesi kuru incirin Lydia 'da yaşamın on temel nimetlerinden biri sayılması, incirin o günlerden bugünlere olan anlamlı ve uzun yolculuğunun ip uçlarını vermektedir” dedi.

İncir ağacı ve meyvesinin büyük dinlerin tümünde sembol olarak kullanıldığını ve sıkça bahsedildiğini anımsatan Özkan, “Museviler Fısıh Bayramı kutlamalarında geleneksel yiyecek olarak inciri kullanırken, İncil'de de cennetin bahçelerinde bir ağaç olarak zikredilmekte ve kutsal meyve olması nedeniyle Noel kutlamalarının vazgeçilmez besini olarak tanımlanmaktadır. Kuran 'da Hz. Muhammed 'in ‘Eğer seçme hakkı olsa cennete götüreceği ağacın incir ağacı olacağı’ belirtilmekte, Et-Tin: 1-4 Sure 'sinde; ‘Andolsun, incire, zeytine, Sina Dağına ve şu emin şehre ki, biz hakikaten, İnsanı en güzel bir biçimde yarattık’ denmektedir. Allah'ın insanlara lütfu olan bu kutsal ağacın meyveleri, insan sağlığına yararları açısından da mucizevidir. ‘İncirin, hurmanın ve zeytinin bittiği yerde bit’ sözü ile ‘Sen de bu topraklarda ol, bu topraklarda büyük avantajlar vardır’ mesajı verilmekte, kuru incirin ülkemizde yetişmesi avantajından beslenme ve sağlık açısından yararlanması tavsiye edilmektedir. Anadolu ve Ege'nin bütün medeniyetlerinde yer alan incir, kuşaklar boyu hep bolluğun, bereketin simgesi olmuş. Dinsel kitaplarda yer alışıyla da kutsal bir nitelik kazanmış” diye konuştu.