BIST 1.533
DOLAR 7,43
EURO 9,04
ALTIN 440,34
HABER /  YEREL

İlber Ortaylı 'etek öpme' fotoğrafı hakkında konuştu

Topkapı Sarayı’nın eski müdürü sanat tarihçisi Filiz Sağman'ın ölümüyle birlikte gündeme gelen 'etek öpme' eleştirilerine İlber Ortaylı yanıt verdi. Ortaylı, "Temennadır. Eski memurlar temenna yaparlardı." dedi

Abone ol

Türk sanat tarihinin önemli isimlerinden, Topkapı Sarayı’nın eski müdürü ve bir başka ünlü tarihçi İlber Ortaylı’nın tabiri ile ‘Topkapı nâzırı’ Filiz Çağman hayatını kaybetti. Ünlü tarihçinin acı kaybı ile sarsılan Ortaylı, görev değişimi sırasında Çağman’ın eteğini öpmüştü. Ortaylı 'etek öpme' olayını Hürriyet yazarı Fulya Soybaş'a anlattı:

"Saygı gereğidir bir ananedir"

Çağman emekli olduktan sonra müze müdürlüğü için kendisine teklif gittiğini belirten Prof. Dr. Ortaylı kendisinden icazet alarak göreve başladığını belirterek, şöyle devam etti: “Aramızda halef- selef ilişkisi var. O çalışırken ben ona, ben çalışırken o bana yardımcı oldu. Dedim ya Topkapı nazırı idi o benim için. Devir teslim töreninden bir fotoğrafımız var, bahsettiğiniz o durum aslında etek öpme değil. Temennadır. Eski memurlar temenna yaparlardı. Bir üst rütbenin eteğini öper gibi temennada bulunurlardı. Saygı gereğidir, bir ananedir. Öyle bir enderun ananesini gerçekleştirmiştik kendisiyle. Zaten, ben sarayın memurlarına uzman ahali, enderun halkı derim. Benim için saraydaki uzmanlık çok önemlidir. Diğer memuriyetlere benzemez. Bu esası herkese anlattık, Kültür Bakanlığı’na anlatamadık. Yani böyle ananevi müzelerde neler yapılması ve nasıl bir teşkilat, nasıl bir anane yerleştirilmesi gerektiğini bir sürü insana anlattık fakat Kültür Bakanlığı’na anlatamadık. Böylesi yerlerde yerin anlamına uygun geleneklerin devam ettirilmesi gerekir. İnşallah bundan anlarlar.”

Temenna nedir?

Sağ eli aşağı indirip sonra dudağa, daha sonra da başa dokundurarak verilen selam.

ÖNCEKİ HABERLER
İran, tarihinin en büyük savaş gemisi Makran’ı tanıttı
Fenerbahçe Beko, Baskonia'yı ezdi geçti
Ümitcan Uygun'a uyuşturucu içirmişti! O kadın İzmir'de gözaltına alındı
Ankara'da direksiyon başında o halde görünce şaşkına döndü
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Pakistan’da
Başakşehir, İrfan Can Kahveci'nin bonservis bedelini belirledi
ABD Genelkurmayı'ndan flaş genelge başkomutanı açıkladılar
Malatya'da mezarlıkta şaşkına çeviren olay: Daha önce ne duyduk ne de gördük
Çin aşısı CoronaVac ile ilgili yeni açıklama: Aşının 'genel koruma oranı' yüzde 50,38
Bill Gates, George Soros ve Rockefeller kovid-19'u üretmekle suçlandı
Yorumlar