BIST 1.471
DOLAR 7,42
EURO 8,97
ALTIN 412,30
HABER /  GÜNCEL

İçişleri Bakanlığı'ndan flaş Musa Orhan açıklaması

Demirören Haber Ajansı

SİİRT 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, savcılığın, intihar eden İpek Er'e cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan Musa Orhan'ın tahliye kararına itirazını reddederken İçişleri Bakanlığı'ndan, konuyla ilgili açıklama yapıldı.

Abone ol

Batman'da 18 yaşındaki İpek Er'in, cinsel saldırıya uğradıktan sonra hayatına son vermesiyle ilgili Uzman Çavuş Musa Orhan tutuklanmıştı. Orhan, yapılan itiraz sonucu tahliye edilmişti. Başsavcılık tahliye kararına itiraz etti. İtiraz kararın kesinleşmiş olması sebebiyle reddedildi.

Musa Orhan'ın tutuklu bulunduğu cezaevinden serbest bırakılmasının ardından sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyümüştü.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, yaşadığı cinsel istismar olayından sonra intihara kalkışan ve 18 Ağustos 2020 tarihinde tedavi gördüğü özel hastanede hayatını kaybeden İpek Er ve olayın şüphelisi Musa Orhan hakkında sosyal medyada bir süredir yapılan yorumlarda, gerek bakanlığın gerekse İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında mesnetsiz, hiçbir yasal ve fiili dayanağı olmayan, haksız ve iftiraya varan birtakım paylaşımların yapıldığı bildirildi.

'Görevden uzaklaştırıldı'
Konunun bakanlık tarafından hiçbir şekilde tasvip edilmediği vurgulanarak, "Mütevaffanın ailesinin üzüntüsünü derinden paylaştığımız bu acı hadise ile ilgili olarak tüm yasal süreçler, kanunun öngördüğü çerçevede devam etmekte, tutuklanma talebi ve buna bağlı kararlar savcılık ve mahkeme tarafından işleme konulmaktadır. Şüphelinin Jandarma uzman çavuş olması hasebiyle, kurum yönünden yapılması gereken idari tahkikat ve işlemler de yine yasal çerçevede Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde devam etmektedir. Bu kapsamda; Musa Orhan isimli şahıs, Siirt Valiliği tarafından, 16 Temmuz 2020 tarihli oluru ile idari soruşturma kapsamında  hemen görevinden uzaklaştırılmıştır" denildi.

'Sürecin tüm aşamaları, kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılacaktır'
Musa Orhan hakkında, 'Devlet Memurluğundan Çıkarma' cezası verilmesi istemiyle 10 Temmuz 2020 tarihinde soruşturma başlatıldığı hatırlatılarak, şu ifadelere yer verildi: "Bahse konu, disiplin soruşturması tamamlanarak Jandarma Genel Komutanlığı Yüksek Disiplin Kurulu'na gönderilmiştir. Adı geçen şahısla ilgili ihraç işlemleri başlatılmış olup, yasal süreç devam etmektedir. Sürecin tüm aşamaları, kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılacaktır. Kurum içinde yürütülen idari süreçlerin haricinde, adli makamlarca devam eden iş ve işlemlere ilişkin bakanlığımızın herhangi bir yetkisi ve tasarrufunun olması, hukuken ve fiilen mümkün değilken, gerek bakanlığımızın gerekse sayın bakanımızın tutuklanma veya adli kontrol kararlarında etki ve müdahalesinin olduğuna dair paylaşımları iyi niyetli olarak değerlendirmemiz, elbette ki mümkün değildir.

'Yasal işlemler başlatılacaktır'
Bu acı olaydan siyasi bir rant devşirmeyi, kurumlarımızı ve adalet sistemimizi yıpratmayı hedefleyen TELE 1 adlı TV kanalının yanı sıra, gayri ahlaki iftiraları atan terör örgütüne müzahir basın-yayın organları hakkında gerekli tüm yasal işlemler başlatılacaktır. Yaşanan bu üzücü olaydan dolayı Bakanlığımıza mensup polis memuru, mesai arkadaşımızın da kardeşi olan merhumeye Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyoruz."

Geçtiğimiz hafta tutuklanmıştı

Uzman Çavuş Musa Orhan, 18 yaşındaki İpek Er'e cinsel saldırı suçundan geçen hafta tutuklanmıştı. İpek Er, olayı anlatan bir mektup bırakarak yaşamına son vermişti.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Ahlaksız paylaşım yapılan 'Elif Sarı' hesabının kullanıcısı tutuklandı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Boğazını kesti defalarca bıçakladı Kız kardeşini öldüren abiden şok eden sözler!
ABD Dışişleri'nden skandal 'Türkiye' mektubu: Provokatif ve bölgede gerilim çıkarıcı
Bingöl'de PKK'lı teröristlere ait EYP bulundu
Fenerbahçe Mauricio Lemos transferini resmen açıkladı
18 yaşındaki İpek Er'in tecavüz zanlısı Uzman Çavuş Musa Orhan tahliye edildi
Koronavirüs testi pozitif çıkan Ali Babacan'ın sağlık durumu
Esenyurt'ta 'Doktor kapıyı üzerime kapattı, parmaklarım koptu' diyerek şikayetçi oldu
Bakanlık Sultan Alparslan'ın siluetinin görüntüsünü paylaştı
Cihat Yaycı Paşa: AB Türkiye'nin önüne Yunanistan'ı atıyor
Bursa'da Kıbrıs gazisi koronavirüsten hayatını kaybetti
Yorumlar 30 yorum