BIST 1.550
DOLAR 7,33
EURO 8,86
ALTIN 407,00
HABER /  GÜNCEL

İbrahim Kalın'dan Washington Post'a tepki: Bu skandaldır!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 'Washington Post, terör örgütü mensubunun yazısının yayınlanması skandaldır' dedi. Skandalla ilgili bir açıklama da Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi.

Abone ol

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, PKK elebaşlarından Cemil Bayık'ın Amerikan Washington Post gazetesinde bugün çıkan yazıya ilişkin açıklama yayımladı.

"Bu, basın özgürlüğü ile izah edilemez, bu bir skandaldır"

Gazetenin bir terör örgütü üyesinin yazısına yer vermesinin büyük bir skandal olduğunu aktaran Kalın, "Washington Post gazetesinin bugünkü nüshasında terör örgütü mensubu bir kişinin yazısını yayımlaması, büyük bir skandaldır. ABD ve AB’nin terör örgütleri listesinde olan ve ABD yönetiminin başına ödül koyduğu bir teröriste sayfalarını açan Washington Post, açıkça terör propagandası yapmakta ve ABD yasalarını da çiğnemektedir. Bunun basın ve ifade özgürlüğü ile izah edilmesi mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

"Kürtlere yapılmış bir hakarettir"

Bayık'ın yazısını yayımlamanın El-Kaide veya DEAŞ'lı bir teröristin yazısına yer vermekten farksız olduğunu ifade eden Kalın, “Bir terör örgütünün başını Kürtlerin temsilcisi gibi göstermek, her şeyden önce Kürtlere yapılmış bir hakarettir. Türkiye, terörün her türüne ve onun destekçilerine karşı kararlılıkla mücadele vermeye devam edecektir” dedi.

Cemil Bayık Washıngton Post'a makale yazmıştı: Türkiye'yi değiştireceğiz

PKK terör örgütü elebaşlarından Cemil Bayık, Washington Post'a bir makale yazmış, Türkiye'yi değiştireceklerini ve daha demokratik hale getireceklerini söylemişti.

Dışişleri bakanlığı: wp alenen terör propagandası yapmıştır

Kalın'ın ardından, skandalla ilgili Dışişleri Bakanlığı da açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde: ABD dahil birçok ülkenin terör örgütleri listesinde yeralan, onbinlerce masum insanı hunharca katletmiş olan PKK'nın elebaşlarından biri bugün Washington Post gazetesini kullanarak alenen terör propagandası yapmıştır. Bu yayınla birlikte, uluslararası toplumun terörizmle mücadelede en temel taahhüdü olan "terörizmin teşvik edilmesinin önlenmesi" ilkesi ağır biçimde ihlal edilmiştir. Terörle mücadelede terör örgütleri arasında ayrım yapılmaması elzemdir.

PKK'nın terör propagandasına alet olan ve DEAŞ, El Kaide ve diğer terör örgütleri konusunda sergilenen duyarlılıkla bağdaşmayan bu yaklaşım terörle mücadelede ikiyüzlü uygulamanın yeni ve vahim bir örneğidir.  

ÖNCEKİ HABERLER
İngiliz gazeteci uyardı: Tehdidi görün
2-4 Mart VarVar İndirimi'nde süper fırsatlar!
Joao Felix 126 milyon euroya Atletico Madrid'de
Kadın hakeme ahlaksız teklif
Boeing'den kaza kurbanlarının yakınlarına yardım
BMGK ‘Libya’ gündemiyle acil toplanıyor
Siirt Eruh'ta PKK'lı teröristlerle çatışma 1 asker şehit oldu
Hindistan'da baraj taştı 12 ölü 11 kayıp
Mersin’de sahte alkolden ölenleri sayısı 7’ye yükseldi
Japonya'da perşembe gününe kadar 1 milyon kişi tahliye edilecek
Yorumlar 24 yorum