BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  POLİTİKA

İBB'de kaç makam aracı var borç ne kadar? İmamoğlu iddiasına İBB'den yanıt

Demirören Haber Ajansı
Demirören Haber Ajansı

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi'ndeki makam araçları ve belediyenin borcu tartışmaları gündeme oturdu. CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu'nun "borç ve israf" ile ilgili iddialarına İBB rakamlarla cevap verdi.

Abone ol

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi'nden Ekrem İmamoğlu'nun iddialarına gelen cevaplar şu şekilde:

Ekrem İmamoğlu:
Bir genel sekreterin 3 arabası olur mu? Yazlık, kışlık, baharlık
İBB : İBB Genel Sekreteri'nin üç aracı yoktur sadece 1 araç tahsis edilmiştir.

Ekrem İmamoğlu: Web sitesi için 3 yılda 80 milyon TL harcanmış
İBB : -3 yıllık süreçte, toplamda 460 iş kaleminin yapımı ile 36 personelin 3 yıllık maaşlarının yanı sıra lisans ücretleri, teknik ekipman, yazılım geliştirilmesi, eğitimler ve bu kapsamdaki satın almaları da içeren işlerin tamamına ödenen ücreti web sitesine ödenen ücret olarak nitelemek büyük bir yalandır.

"8 adet araç tahsislidir"

Ekrem İmamoğlu: Özel kaleme ait 100'den fazla araç
İBB : -İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne 8 adet araç tahsislidir. Bunun dışında Özel Kalem Müdürlüğü'ne tahsisli araç bulunmamaktadır.

Ekrem İmamoğlu: Son 6 yılda sadece tek bir müdürlükte fikir projesi olarak hazırlanan ama uygulanmayan fikir projelerine 226 milyon TL harcanmış

İBB : -Fikir projeleri gerçekleştirmek israf değil tam aksine israfı önlemek için yapılan çalışmalardır. Son 6 yılda tek bir müdürlükte değil İBB'nin tüm birimlerinde 150'den fazla fikir projesi çalışılmış ve birçoğu uygulanmış olup tamamına ödenen ücret iddia edilen 226 milyon TL değil 50 milyon TL civarındadır.

İBB'nin toplam borcu ne kadar?

Ekrem İmamoğlu: İBB'nin borcu son 5 yılda 20 kat arttı
İBB : -İBB'nin borç oranı 2014 yılından bugüne 3,34 oranında artmıştır"

Ekrem İmamoğlu: İSKİ'de 124 yöneticiye 874 makam aracı düşüyor

İBB : -İddia kesinlikle asılsızdır. Tüm İSKİ çalışanlarının işlerini yerine getirmek için kullandığı araçlar makam aracı olarak lanse edilmeye çalışılmaktadır. İSKİ'de 132 yönetici ve iç denetimci vardır ve farklı segmentlerde 132 adet makam aracı bulunmaktadır.

Ekrem İmamoğlu: 48 yöneticinin bulunduğu İETT'de 150 adet kiralık makam aracı var.

İBB : -İddia kesinlikle doğru değildir. Bir kişiye birden fazla araç tahsisi yapılmış gibi gerçek dışı bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. İETT'de 76 yönetici vardır ve farklı segmentlerde 76 adet makam aracı bulunmaktadır.

Ekrem İmamoğlu: İhtiyaç dışı araç masrafı yıllık 120 milyon TL
İBB : -İBB'de ihtiyaç dışı araç söz konusu değildir.

İBB'DE YÖNETİCİLERİN KAÇ TANE MAKAM ARACI VAR?

Ekrem İmamoğlu: İBB'de 643 yöneticiye 1717 makam aracı
İBB : -İBB'nin kiralık araç sayısı 1798'dir. İBB'de makam aracı olarak hizmet veren farklı segmentlerdeki toplam araç sayısı 643 değil, 120'dir. Bu rakama yurt içi ve yurt dışından gelen misafirler için kullanılan araçlar da dahildir. Diğer araçlar; ambulans, böcek ilaçlama, cenaze işlemleri vb. İşler için kullanılmaktadır.

Vakıflara aktarılan paralar

Ekrem İmamoğlu: İBB vakıf ve derneklere yüz milyonlarca para yardımı yapıyor
İBB : -İBB tarafından hiçbir vakfa nakit yardımı yapılmamıştır.

Arda Turan'ın transferi

Ekrem İmamoğlu: İBB Halk Ekmek AŞ,. Başakşehir Futbol Kulübü'ne Arda Turan transferi için 9 Milyon Euro verdi

İBB : -Bazı basın yayın organları tarafından Arda Turan transferi için İstanbul Halk Ekmek'ten 9 Milyon Euro ödendiğine dair iddialar kesinlikle yalandır. Halk Ekmek tarafından Arda Turan transferi için herhangi bir kişi veya kulübe hiçbir şekilde tek bir lira ödenmemiştir.

Okçular Vakfı'na ihale

Ekrem İmamoğlu: Spor AŞ.-Okçular Vakfı'na okçuluk eğitimi altında ihale veriyor.
İBB : -Spor İstanbul AŞ., iddia edildiği gibi okçuluk eğitimi veya başka bir isim altında herhangi bir çalışma yapmamaktadır. Bu konuda herhangi bir planlama da söz konusu değildir. Dolayısıyla herhangi bir vakıf ile okçuluk eğitimi altında bir çalışma kesinlikle bulunmamaktadır.

Yapılan ihaleler

Ekrem İmamoğlu: İBB'de ihale rantına "yanlış" hesaplamayla fazla para vermişler.

İBB : -Mevzuata uygun olarak km. Birimi dikkate alınarak elde edilen yaklaşık maliyet tutarı: 56.370.232,17 TL'dir. Bu tutar içerisinde personel taşıma işi için 362 adet iş kalemi toplamı: 52.936.732,17 TL'dir. 363'üncü iş kalemi olarak şehir içi ve şehir dışı otobüs kiralanması olmak üzere toplamda 900.000 kilometrelik mesafe için ise fiyat: 3.433.500,00 TL'dir. Dolayısıyla yaklaşık maliyette yanlışlık söz konusu değildir. Sayıştay'a cevaben bildirilmiştir.Beyaz masa gezileri için ise, 2017 yılı Sayıştay raporu cevabına istinaden "fazla ödemeye mahal verilmediği" açıkça yazmaktadır. Fazla ödeme kesinlikle söz konusu değildir.

"FETÖ'ye sehven para yatırıldı"

Ekrem İmamoğlu: Sayıştay raporu: İBB, FETÖ'ye sehven para aktardı

İBB : -Beyaz masa tarafından düzenlenen gezilerde kamuya ait saray ve müze ziyaretleri için ödenecek bilet fiyatları düşük tutulurken, FETÖ'ye mali destek sağladığı iddia edilen grup tarafından işletilen özel işletmelere yüksek bilet ödemesi yapıldığı" yönündeki iddialar kesinlikle yalandır! Hiçbir ödeme yapılmamıştır.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
"İmamoğlu kazanırsa İstanbul beni kaybeder" sözleri! Tatlıses'ten tepki: İftiracı fitneci
Foto Galeri "İmamoğlu kazanırsa İstanbul beni kaybeder" sözleri! Tatlıses'ten tepki: İftiracı fitneci Galeriye Gözat