BIST 10.677
DOLAR 32,23
EURO 34,96
ALTIN 2.443,59
HABER /  SPOR

Hilmi Ok neşteri vuracak

Hakem hataları ayyuka çıktı. MHK Başkanı Hilmi Ok söz verdi.

Abone ol

Futbol Federasyonu Başkanı Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Hilmi Ok, maçlarda yapılan hataları gördüğünü belirterek, ''Kimse merak etmesin, en kısa sürede bunlar düzeltilecek'' dedi.

Lig TV'deki programa telefonla katılan Hilmi Ok, birçok kez MHK Başkanlığı'na geldiğinin hatırlatılması üzerine, ''Evet. Ama yine aynı filmi görmeye başladık. İnşallah bunları düzelteceğiz'' dedi.

YETER Kİ ART NİYET OLMASIN

Futbolun hatalar oyunu olduğunu kaydeden Ok, şöyle devam etti: ''Yeter ki art niyet olmasın. Nitekim İtalyan hakem Collina, 'hata yapma yetkisini kimse hakemden almasın', diyor. Art niyet olursa onunla ben nasıl mücadele ederim, herkes bilir. Avrupa'daki hakemler en az bizimkiler kadar hata yapıyorlar. Hataları göreceğiz ve yoketmek için çalışıyoruz. Biz geleli 3 ay oldu, hakem hatalarıyla karşılaştık. Yardımcı hakemlerin hatalı müdahaleleriyle karşılaştık.

Geçen hafta bizim hakemler için koşularımız vardı, yardımcı hakemleri topladım, tüm hatalarını anlattım. Bizim sistemimiz yanlış. Bizde devamlı yardımcı hakemlik var. Yardımcı hakem, hakemlik yapmazsa penaltı, faul göstermesi ne kadar inandırıcı olur. Oyuna müdahale ederek bir anlamda kendilerini tatmin ediyorlar. Devamlı bunları anlatıyorum. Gaziantepspor maçında, Beşiktaş maçında yetkilerinde olmayan müdahalelerinden hatalar olmuştur.''

''DIEVID'IN ATILMASI LAZIMDI''

Ok, İsmet Arzuman'ın, Fenerbahçe-Beşiktaş maçının son dakikasında atılan gol öncesindeki faulu vermesini ''doğru karar'' olarak belirtirken, Dievid'in, Serdar Özkan'a yaptığı hareket sonrasında ise ikinci sarıyı görüp kırmızı kartla oyundan atılması gerektiğini söyledi. '

GALATASARAY'IN GOLÜ OFSAYZTTI

Ok, Arzuman'ın hata yaptığını kabul ettiğini belirterek, ''Hakem hata yaptığını kabul etti, herkes hata yapar. Benim buraya gelmemin sebebi güveni sağlamaktır. 'Şu kulüp istedi hakem tayini yapıldı, yapılmadı' diyemezler. Bu hataları elbirliğiyle düzelteceğiz. Şu anda yardımcı hakemlerin yaptığı hatalar yenilir yutulur gibi değil, bunları düzelteceğiz, yeni geldim. Müsaade edin, bu hakemlerin güvenli olacağını göstereceğiz. Bu akşam Galatasaray'ın golü, ofsayttan oldu, Beşiktaş'ın yediği golde yardımcı hakem hataları oldu. Ama ne yapayım? Düzeltmek zorundayım. Hataları görüyorum. Kimse merak etmesin, en kısa zamanda bu düzeltilecek. İlk defa ofsayttan gol olmuyor'' dedi.