BIST 10.677
DOLAR 32,22
EURO 34,98
ALTIN 2.443,42
HABER /  DÜNYA

Bushun üç senaryosu ne?

Başbakan Erdoğan ve Bush bugün görüşecek. Peki neler konuşulacak?

Abone ol

ABD Başkanı Bush'un PKK konusunda daha net bir tavır alması bekleniyor. Bush, görüşmede Erdoğan’ın önüne 3 ayrı senaryo koyabilir. Peki çantada hangi senaryolar var?

Turgut Özal’ın Kürtler konusunda danışmanlığı yapmış gazeteci ve yazar Cengiz Çandar Erdoğan ve Bush'uh görüşmesinden çıkacakları değerlendirdi. Çandar’a göre bugünkü toplantıdan üç ayrı senaryo çıkabilir.

BUSH’UN ÇANTASINDA ÜÇ SENARYO VAR

“Bush, Erdoğan’ın önüne 3 ayrı senaryo koyabilir. İlki Türkiye’nin sınırlı operasyonuna göz kırpar. İkincisi ‘siz karışmayın, biz hallederiz’ der, üçüncüsü ise ‘bir şey yaparsanız yaptırımı ağır olur’u ima eder”

1- ABD, Türkiye’ye kısa süreli ve sınırlı bir alanı kapsayan bir operasyon için yeşil ışık yakabilir ve bunun için lojistik ve istihbarat desteği veririz diyebilir ki, bu en iyi ihtimal.

2- Biz meseleyi halledeceğiz, iki üç ay süre verin, deyip yapacaklarını anlatabilir, tabii kamuoyundan gizli tutulması kaydıyla. Ama ben bu seçeneği zayıf bir ihtimal olarak görüyorum.

3- İtidal tavsiye edebilir, yani bizden izinsiz bir işe kalkarsanız diye, gizli ama anlaşılır mesajlar verebilir.

İKİNCİ SEÇENEKTE KAMUOYUNUN TEPKİSİ DURMAZ

Kriz yönetimi bu demek zaten. Türkiye’deki öfke hem şehitlerle hem de manipülasyonla büyüyor. Bunu başbakanın sözleri ve medya körüklüyor. O kaynaklar Bush tarafından tatmin edilirse kamuoyu yönlendirilebilir.

ÜÇÜNCÜ SEÇENEĞE ERDOĞAN NASIL TEPKİ VERİR?

Bu, uyarının sonundaki maliyeti hesaplamaya bağlı. Oradan çıkacak maliyetin hesabı şimdikinden daha ağır ise kriz yönetimi ona göre belirlenir.

RİCE SIKBOĞAZ ETMEYİN DEDİ

Rice zaten Irak toplantısı için Türkiye’ye gelecekti. PKK meselesini konuşmak için biraz daha erken geldi. “Bu meseleye önem veriyoruz” mesajı vermek istedi. Ama yanında askeri yetkili yoktu. Bu konunun kısa vadeli askeri çözümü yok, bizim başkanı çok sık boğaz etmeyin demek.

Kaynak: Akşam